Kłamstwa w CV

Mówią, że kłamstwo ma krótkie nogi, jednak wielu kandydatów decyduje się na wpisanie kłamstwa w CV, w nadziei, że rekruter nie zorientuje się. Każdy, kto szuka pracy chce zaprezentować się jak najlepiej i szuka rozwiązań, które mu w tym pomogą. Chcemy wyróżnić się spośród innych kandydatów, bo słyszeliśmy o tym, że tylko w ten sposób możemy dostać telefon od rekrutera z zaproszeniem na spotkanie. Chcemy dostosować swoje CV do ogłoszenia, żeby być najlepiej dopasowanym kandydatem do stanowiska, więc naginamy rzeczywistość. Jakie kłamstwa można najczęściej zauważyć w CV?

Wydłużenie okres pracy i ukrywanie luk w zatrudnieniu

Pracownik rozpoczął pracę w firmie od 01.2015 roku, natomiast w 03.2016 roku został zwolniony. Znalazł i rozpoczął kolejną pracę od 07.2016r. Kilkumiesięczna przerwa w zatrudnieniu nie wygląda dobrze w CV, dlatego wydłużył okres pracy w pierwszej firmie do 30.06.2016, i zapisał, że kolejną pracę zaczął zgodnie z prawdą czyli 01.07.2016r.
Dzięki temu uniknął niewygodnych pytań o to, dlaczego miał przerwę w zatrudnieniu. Na rozmowie o pracę nie wspomniał też o tym, że został zwolniony.

Dobry rekruter dowie się, że kandydat skłamał i zakończył pracę w innym terminie niż wpisał w CV. Kłamstwo w CV szybko wyjdzie na jaw, więc nie zawsze warto ryzykować. Nie narażaj się na dodatkowy stres na rozmowie o pracę.

Dodatkowe obowiązki w pracy

Kandydaci chcąc dopasować swoje CV do ogłoszenia o pracę często dodają w swoim doświadczeniu zawodowym dodatkowe obowiązki na poprzednim stanowisku, których nigdy nie wykonywali. Chcą zaimponować pracodawcy tym, że spełniają wszystkie warunki z oferty. Natomiast jeżeli rekruter zacznie pytać o konkrety, szybko zorientuje się, że obowiązki, które zostały wpisane w aplikacji są fałszywe.

Ekstra umiejętności

Kłamstwa w CV często pojawiają się też w sekcji Umiejętności, szczególnie jeżeli chodzi o umiejętności miękkie. Te umiejętności można bardzo szybko zweryfikować, a rekruter z pewnością sprawdzi czy posiadasz wymagane umiejętności miękkie na danym stanowisku. Kandydaci podwyższają swoje kwalifikacje również w znajomości różnych narzędzi np. znajomość MS Excel. Niezwykle często w CV znajduje się informacja o zaawansowanej znajomości Excela, a w praktyce okazuje się, że kandydat nie jest w stanie zrobić tabeli przestawnej…

Do you speak English?

O wpisywaniu znajomości języków obcych w CV można by było napisać książkę. Oczywiście, wiele osób nie wie jak określić swój poziom znajomości danego języka, więc z tego mogą wynikać rozbieżności. Natomiast jest też spore grono kandydatów, którzy zawyżają znajomość języka obcego. Jeżeli okaże się, że trafią na godnego siebie przeciwnika, jakim jest rekruter, to szybko okaże się, że wpisany poziom w CV nie jest faktycznym poziomem kandydata.

Mniej popularne języki jak czeski, chorwacki czy chiński również można dość łatwo i szybko zweryfikować. Wystarczy, że firma zatrudni tłumacza, który sprawdzi, czy znajomości języka obcego z CV pokrywa się ze znajomością języka z bezpośredniej rozmowy.

Wyjątkowe hobby

Kandydaci chcą wpisać do CV coś wyjątkowego. Chcą zwrócić uwagę pracodawcy, dlatego decydują się na napisanie zainteresowań, o których nie mają pojęcia. Jaki może być najgorszy przypadek? Okaże się, że rekruter ma takie same zainteresowania jak te z Twojego CV i będzie Cię o nie wypytywał. Lepiej napisz jakie masz zainteresowania zgodnie z prawdą, wtedy nie narazisz się na kompromitację.

Co może się stać?

Jakie są konsekwencje kłamstwa w CV? Największą konsekwencją jest to, że jeżeli rekruter przyłapie Cię na kłamstwie, to Twoje szanse na zatrudnienie zdecydowanie zmaleją.  Zastanawiasz się o co może zapytać Cię pracodawca? Nie wiesz jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?  Pomogę! Sprawdź tutaj szczegóły.

Może okazać się, że będziesz mieć szczęście i na rozmowie o pracę nie wyjdzie na jaw, że wpisałeś do CV nieprawdziwe informacje i otrzymasz ofertę pracy. Jednak przełożony szybko zorientuje się, że nie posiadasz tych kompetencji i wiedzy, o jakiej mówiłeś na spotkaniu rekrutacyjnym, więc możesz w krótkim czasie stracić pracę.

 

Jaki jest z tego wniosek? Lepiej nie kłamać w CV.

 

Kłamstwa, które wychodzą na jaw, z góry przekreślają możliwość zdobycia pracy. Kandydaci bardzo często kłamią w CV, a później jest im trudno wybronić się podczas rozmowy o pracę. Panuje przekonanie, że bez „podrasowania” CV nie otrzymamy zaproszenia na spotkania. Jest to oczywiście nieprawda. Dobrze przygotowane CV to z całą pewnością klucz do sukcesu. I to CV bez kłamstw!

 

Chcesz przygotować profesjonalny dokument aplikacyjny, bez kłamstw i  w oparciu o swoje kompetencje? Pomogę napisać Ci skuteczne CV. Szczegóły tutaj.

Miłego dnia,
Marta

Zostaw swój komentarz