Jak napisać CV bez doświadczenia

Nowy etap w życiu, czyli szukanie pierwszej pracy i chęć zdobycia samodzielności często wiąże się ze stresem i pytaniami „Jak znaleźć pierwszą pracę?” czy też „Jak napisać CV bez doświadczenia?”. Wiele osób w szkole ma zajęcia z Doradcą Zawodowym, ale jak masz przygotować się do znalezienia pracy, jeśli na zajęciach ćwiczyliście pisanie CV dla wymyślonej osoby z ogromnym doświadczeniem, a nie dla siebie? Jak znaleźć pracę, jeżeli nie dostaliście w szkole żadnej informacji na ten temat? I dlatego właśnie przychodzę z pomocą! Przygotowałam dla Ciebie listę, co powinieneś zrobić i od czego zacząć, żeby napisać dobre CV dla siebie i znaleźć pracę, która nie będzie przypadkowa. Po przeczytaniu tych wskazówek już nie będziesz zastanawiać się jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego.

Jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia?

Przede wszystkim zastanów się co Cię interesuje i z czym chciałbyś wiązać swoją przyszłość zawodową. Oczywiście wiele osób od razu po szkole nie wie, w którym kierunku pójść. Co powinieneś zrobić? Stwórz listę stanowisk/branż zgodą ze swoimi zainteresowaniami i szukaj pracy właśnie w tym zakresie. Skąd masz wiedzieć jakie są branże i stanowiska skoro nigdy nie pracowałeś? Wejdź na popularne portale z ofertami pracy i przejrzyj kategorie, stanowiska i zakresy obowiązków.

Jobboardy to miejsca, gdzie znajdziesz wiele ofert, które wzbudzą Twoje zainteresowanie. Pierwsza praca to często stanowiska takie jak asystent, kurier, sprzedawca w sklepie, kelner ale też staże czy praktyki, jednak nie zniechęcaj się, bo jak sam wiesz od czegoś trzeba zacząć 😊 Ważne, żeby szukać pracy takiej jaka będzie dawać Ci przyjemność.

Oferty pracy idealne dla Ciebie

Co dalej? Sprawdź w ogłoszeniach, które Cię zainteresowały jakie warunki spełniasz, żeby być dobrym kandydatem na to stanowisko. W ogłoszeniu o pracę przeważnie ta sekcja nazywa się „Nasze wymagania”, „Oczekujemy od Ciebie”, „Jesteś idealnym Kandydatem jeśli:” itp. Zapisz (najlepiej na komputerze lub w swoim notatniku) te punkty, które dotyczą Ciebie. Jest to istotne, żebyś mógł sam sprawdzić czy faktycznie tego typu stanowiska są dla Ciebie. Poza tymi punktami, zapisz Twoje mocne strony, czyli to co umiesz robić, w czym jesteś dobry i co lubisz.

Wybrałeś ogłoszenia dla siebie i zapisałeś warunki, które w tym momencie spełniasz? Masz też spisane Twoje mocne strony? Świetnie! Przejdźmy dalej. Żeby napisać skuteczne CV, każdy dokument musisz dostosowywać do konkretnego ogłoszenia, więc na początku stwórz szkic CV. To będzie baza, na której będziesz się opierać i ją modyfikować, by nie tworzyć za każdym razem dokumentu od początku. Możesz posłużyć się np. MS Word lub programem Canva. Zapomnij o słowach Doradcy Zawodowego, że w Internecie znajdziesz coś takiego jak kreator CV, a on sam wszystko za Ciebie zrobi. Mnóstwo osób korzysta z kreatorów, a ich CV niczym się nie wyróżnia. Wszyscy używają tych samych szablonów i wpisują podobne informacje. Kreator nie podpowie Ci jak napisać CV bez doświadczenia, które przyciągnie uwagę pracodawców. Chcesz znaleźć dobrą pracę? Stwórz CV sam.

Szkic CV czyli co?

Rozplanuj co i gdzie zamieścisz w dokumencie. To co powinno się w nim znaleźć znajdziesz poniżej:

  1. Zdjęcie

na górze z prawej lub lewej strony. Nie jest obowiązkowe i oczywiście wielu Pracodawców się do tego nie przyzna, ale CV bez zdjęcia są częściej odrzucane. Zdjęcie powinno być profesjonalne. Unikaj takich zdjęć jak: selfie, zdjęcie z wakacji, w okularach przeciwsłonecznych, w czapce, z imprezy czy z innymi osobami. Możesz wybrać się do fotografa, który zrobi Ci fajne zdjęcie do CV, albo poprosić rodzica/brata/siostrę czy przyjaciela o to, żeby zrobił Ci zdjęcie na jasnej ścianie bez żadnych elementów w tle.

  1. Dane kontaktowe

imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail – to wszystkie dane, które powinieneś zawrzeć. Nie dodawaj adresu zamieszkania, bo nie jest on potrzebny na tym etapie, nie zamieszczaj numeru PESEL, stanu cywilnego, daty urodzenia, bo tych danych Pracodawca nie może przetwarzać.

  1. Profil zawodowy

W CV bez doświadczenia najwięcej miejsca powinien zająć Twój profil zawodowy. Co to takiego? To miejsce gdzie musisz napisać o tym dlaczego to Ty jesteś idealnym kandydatem na stanowisko, na które aplikujesz i napisać kilka słów o sobie czyli kim jesteś i jakiej pracy szukasz. Nigdy nie pisz w profilu, że interesuje Cię praca jako asystent w administracji, a aplikujesz na stanowisko kelnera. Tak jak napisałam wyżej – Twoje CV musi być dostosowane pod konkretną ofertę pracy, a jest to szczególnie ważne w szukaniu pierwszego zatrudnienia. W profilu zawodowym możesz zamiast stanowiska napisać jaka branża Cię interesuje i dlaczego.

  1. Doświadczenie zawodowe

Dlaczego o nim piszę, skoro jest to poradnik dla osób, które zastanawiają się jak napisać CV bez doświadczenia? Już wyjaśniam! Może jednak okaże się, że przygotowując dokument masz za sobą pierwsze doświadczenie zawodowe. W CV dla studenta prawdopodobnie znajdą się chociażby prace dorywcze (praca wakacyjna, opieka nad dziećmi, roznoszenie ulotek, praktyki czy staże), o których należy napisać. W takich przypadkach byłoby idealnie gdybyś napisał co ta praca Ci dała i czego Cię nauczyła. Przygotowując CV dla ucznia szkoły średniej może być faktycznie problem z doświadczeniem zawodowym, dlatego w takim przypadku lepiej skupić się na podsumowaniu zawodowym i tam wspomnieć o ewentualnym wolontariacie, korepetycjach dla innych, roznoszeniu ulotek czy o wyprowadzaniu psów sąsiadów. W tym przypadku również należy wspomnieć czego ta praca Cię nauczyła.

  1. CV bez doświadczenia

Jeżeli przygotowujesz CV po studiach, do sekcji wykształcenie dodaj uczelnię oraz kierunek studiów, nie pisz o poprzednich szkołach, przecież oczywiste jest, że musiałeś je skończyć, jeżeli byłeś też na studiach. Możesz dodać szkołę średnią jeżeli profil, który skończyłeś może być pomocny w pracy, którą chcesz zdobyć. Natomiast jeżeli przygotowujesz CV po liceum nie zamieszczaj poprzednich szkół.

  1. Umiejętności w CV

Napisz o swoich umiejętnościach czyli o tym co umiesz robić. Unikaj pisania „obsługa komputera” – bo teraz rzadko spotykamy osoby, które nie potrafią korzystać z komputera. Lepiej przeznacz to miejsce na ważniejsze informacje. Może w szkole poznałeś jakiś program, który z Twojej perspektywy byłby dla Ciebie pomocny? Może często używasz Excela czy PowerPointa? Napisz jakie znasz języki obce i na jakim poziomie. Jeżeli masz prawo jazdy kat.B, również zamieść tę informację. Pamiętaj o miękkich umiejętnościach np. komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, dokładność, rzetelność czy zaangażowanie. Umiejętności to dobre miejsce, żeby dostosować Twoje CV do wymagań, które znalazłeś w ogłoszeniu. Wpisz tylko to, co faktycznie Ciebie dotyczy, nie oszukuj, bo rekruter na rozmowie szybko rozpozna, że kłamałeś.

  1. Jak opisać zainteresowania w CV

Koniecznie napisz o swoich zainteresowaniach. Staraj się nie pisać ogólnikami typu: sport, muzyka, komputer. Daj konkret, żeby osoba, która będzie czytać Twoje CV faktycznie wiedziała co lubisz robić, może to być np. gra w piłkę ręczną, koncerty na żywo, grafika komputerowa bądź gry strategiczne.

  1. Klauzula informacyjna

Na dole dokumentu zamieść klauzulę informacyjną o zgodzie na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o pierwszym CV?

Na koniec kilka praktycznych informacji o nowoczesnym CV dla tzw. Zetek. CV powinno być przejrzyste, czyli nie ma potrzeby, żeby dodawać mnóstwa informacji. Nie zawsze dużo tekstu = wartość. Dlatego skup się na konkretach, a nie na laniu wody, tak jak uczono Cię na języku polskim 😊. Możesz zastosować kolory, które przyciągną uwagę rekrutera, ale staraj się nie przesadzić, dokument powinien być schludny, z takimi samymi czcionkami, bez literówek i ogólnego chaosu – najlepiej przed aplikowaniem na oferty pracy pokaż CV komuś innemu, niech oceni czy Twoje CV wygląda dobrze. Możesz również wysłać je do mnie – a ja dam Ci szybki feedback 😊

CV zawsze wysyłaj w PDF, dzięki temu będziesz mieć pewność, że nic się nie rozjedzie i dokument będzie czytelny.

Życzę Ci powodzenia w szukaniu pierwszej pracy! Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom już wiesz jak napisać CV bez doświadczenia. Pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć, chętnie Ci pomogę i przygotuję Cię do znalezienia pracy, tutaj sprawdzisz szczegóły. Odpowiem na Twoje pytania i udzielę dodatkowych wskazówek. Do usłyszenia!

Miłego dnia,

Marta

 

Zostaw swój komentarz