Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon

W dzisiejszych czasach rozmowa kwalifikacyjna przez telefon stała się standardem. Każdy z nas musiał dostosować się do panującej sytuacji związanej z pandemią i dlatego też coraz więcej rozmów o pracę zaczęło odbywać się prze telefon lub Internet.

Dla niektórych jest to jeszcze większy stres niż przed stacjonarną rozmową o pracę. Dla innych – idealna okazja, żeby ukryć to, co podczas tradycyjnej rozmowy widać. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon? Poniżej znajdziesz informacje o co musisz zadbać, żeby faktycznie dobrze wypaść.

Rozmowa o pracę przez telefon

Wysyłasz swoje CV na różne oferty pracy, czekasz na kontakt od rekrutera, a kiedy dzwoni do Ciebie nieznany numer, a Ty akurat nie możesz odebrać. Co zrobić? Oddzwoń wtedy, kiedy będziesz już mógł spokojnie rozmawiać. Możesz też napisać SMS-a, że aktualnie nie możesz odebrać, ale oddzwonisz w najszybszym możliwym terminie. Znajdź ciche i wygodne miejsce na rozmowę z rekruterem, tak żeby nikt Ci nie przeszkadzał i żebyś mógł spokojnie odpowiadać na pytania.

Jeżeli odebrałeś telefon, ale nie możesz poświęcić kilkunastu/kilkudziesięciu minut na rozmowę z rekruterem, umów się w innym terminie na rozmowę. Jeżeli wciąż pracujesz i rekruter proponuje Ci spotkanie akurat wtedy kiedy jesteś w pracy – nie bój się zaproponować inny termin. To Ty masz czuć się komfortowo podczas rozmowy o pracę, na której Ci zależy. Ukrywanie się w salach konferencyjnych i próbowanie jak najszybciej zakończyć rozmowę lub rozmowa szeptem nie zrobi dobrego wrażenia na Twoim rozmówcy.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon?

Dokładanie w ten sam sposób, jakbyś miał spotkać się z rekruterem osobiście! Przygotuj swoje odpowiedzi na pytania, które pojawiają się podczas rozmów kwalifikacyjnych. Przećwicz, w jaki sposób będziesz opowiadać o sobie. Zadbaj o to, żeby mówić wyraźnie, kontroluj swój głos, żeby nie drżał podczas Twoich odpowiedzi. Rozmowa przez telefon jest momentem, kiedy możesz przygotować sobie notatki, bo nikt poza Tobą ich nie zauważy, więc nie będzie możliwości, że zapomnisz o jakimś istotnym szczególe ze swojego doświadczenia zawodowego. Poza notatkami przygotuj sobie pytania, które chciałbyś zadać swojemu potencjalnemu pracodawcy. Dzięki spisaniu ich na kartce zapytasz o wszystko, co jest dla Ciebie istotne.

O co jeszcze warto zadbać przed rozmową telefoniczną z rekruterem?

Sprawdź czy masz naładowany telefon. Jeżeli bateria szybko Ci się rozładowuje miej w pogotowiu ładowarkę lub powerbanka, żeby szybko zareagować zanim telefon się wyłączy. Nie dodawaj sobie niepotrzebnego stresu tym, że rozmowa została przerwana, nie wiesz gdzie zostawiłeś swoją ładowarkę i kolejne minuty upływają, a telefon wciąż się nie włącza.

Przygotuj też miejsce, w którym będziesz przebywać – upewnij się, że jest tam pełny zasięg i rozmowa nie będzie się co chwilę przerywać. Jeżeli jednak w trakcie rozmowy wyłączy Ci się telefon lub straciłeś zasięg – nie wpadaj w panikę. Oddzwoń do rekrutera, przeproś za sytuację i zapytaj czy możecie kontynuować rozmowę 😉

Jak zachować się na telefonicznej rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmawiaj swobodnie, ale nie przesadź z wyluzowaniem, bo jest to jednak oficjalna rozmowa, czyli rozmowa o pracę, o którą się ubiegasz. W trakcie rozmowy nie żuj gumy, nie pal papierosów. Kandydaci czują się też pewniej siebie, kiedy założą eleganckie ubrania, nawet jeżeli rekruter tego nie widzi. Zamiast dresu i rozciągniętej bluzy załóż koszulę i eleganckie spodnie czy spódnicę. Będzie Ci łatwiej zachować profesjonalizm.

Co jeszcze możesz zrobić?

Zrezygnuj z grania na czekanie. Lepiej, żeby rekruter nie oceniał Cię przez pryzmat Twojego ulubionego gatunku muzycznego, bo może okazać się, że ma odmienny gust i wtedy od początku będziesz spalony.

Moment szukania pracy jest bardzo ważny w życiu kandydatów. Nie strać swojej szansy na pozytywne pierwsze wrażenie. Uprzejmie odbieraj telefony od nieznajomych numerów. Postaraj się pogodnie rozpoczynać rozmowy, żeby rozmówca nie uznał Cię za gbura.

Uśmiechaj się! Uśmiechanie się widać nawet przez słuchawkę 😉 Twoje pozytywne nastawienie z pewnością nie umknie uwadze rekrutera.

Chcesz profesjonalne przygotować się do rozmowy o pracę? Zapraszam! Kliknij tutaj.

Zadbam o Twój efekt WOW na spotkaniu z rektuterem – telefonicznej i na bezpośrednim spotkaniu 😊

Miłego dnia,
Marta

Zostaw swój komentarz