Wypalenie zawodowe

 

Wypalenie zawodowe to jedna z reakcji organizmu na stres związany z pracą. Jest to dość powszechne zjawisko, które wiąże się z potrzebą spełniania się zawodowo. Sytuacje problemowe i czynniki stresogenne w konsekwencji prowadzą do wypalenia. Pojawia się stres, frustracja czy niezadowolenie, nie ma żadnej przyjemności z wykonywania swojej pracy.

Syndrom wypalenia zawodowego pojawia się wtedy, kiedy praca przestaje dawać satysfakcję, czujesz, że nie rozwijasz się zawodowo i odczuwasz ciągły stres.

Przyczyny wypalenia zawodowego

 

Częstą przyczyną wypalenia zawodowego jest brak odnoszonych sukcesów. Wykonujesz swoją pracę, ale masz poczucie, że się nie rozwijasz i niczego już nie osiągniesz? To właśnie jeden z symptomów wypalenia.

Przedłużający się stres w pracy prowadzi do wycieńczenia się organizmu, a jeżeli przebywasz codziennie przez wiele godzin w stresogennym środowisku, wkrótce może okazać się, że stracisz chęci do dalszej pracy.

Masz bardzo dużo obowiązków i nie masz czasu na regenerację? Uważaj, bo taka długotrwała sytuacja może prowadzić do tego, że wypalisz się zawodowo.

Jeżeli masz siedzący tryb życia i nie masz czasu na przygotowanie wartościowego posiłku, to może to wpłynąć na Twoje negatywne samopoczucie i złe nastawienie do pracy.

Objawy wypalenie zawodowego

 

Objawów, które towarzyszą wypaleniu zawodowemu jest bardzo dużo, ale jakie są te najczęściej spotykane?  Sprawdź jakie czynniki mogą być sygnałem alarmowym, żeby nie dopuścić do wypalenia.

 1. Problemy z koncentracją
 2. Brak wiary we własne możliwości
 3. Unikanie kontaktu z innymi ludźmi
 4. Wahania nastroju
 5. Zmęczenie
 6. Brak snu
 7. Negatywne nastawienie
 8. Choroby psychosomatyczne
 9. Poczucie bezsensu

 Co zrobić, żeby uniknąć wypalenia zawodowego?

 

Zadbaj o siebie i nie dopuść do wypalenia zawodowego. Wypalenie zawodowe ma ogromny wpływ na całe życie, dlatego sprawdź poniższą listę. Jeżeli zastanawiasz się co możesz zrobić, żeby odczuwać cały czas satysfakcję z pracy, sprawdź poniższą listę i weź sprawy w swoje ręce.

 1. Zadbaj o swój wypoczynek i aktywność fizyczną
 2. Wyznacz swoje cele zawodowe
 3. Ustalaj priorytety
 4. Zadbaj o swój rozwój zawodowy
 5. Znajdź nowe hobby
 6. Weź kilka dni wolnego w pracy

Weź sprawy w swoje ręce

 

Wypalenie zawodowe jest poważną sytuacją, dlatego warto o siebie zadbać. Pamiętaj o work-life balance.  W dbaniu o dobre samopoczucie może pomóc nowe zajęcie po pracy, które da Ci satysfakcję.

Jeżeli natomiast czujesz się wypalony zawodowo i podjąłeś decyzję o zmianie pracy, dobrze przygotuj się do znalezienia nowego miejsca zatrudnienia. Napisz CV i zadbaj o swoje przygotowanie do rozmowy o pracę. Potrzebujesz pomocy? Sprawdź jak mogę Ci pomóc – kliknij tutaj.

 

Miłego dnia,

Marta

Zostaw swój komentarz