Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa o pracę jest dla wielu osób bardzo stresującym momentem w życiu. Żeby zminimalizować ten stan, warto zadbać o kilka rzeczy, dzięki którym poczujesz się pewniej siebie. O co musisz zadbać przed rozmową w sprawie pracy i jak przygotować się do samej rozmowy kwalifikacyjnej? Poniżej znajdziesz informacje, które będą dla Ciebie przydatne.
Chodzisz na rozmowy w sprawie pracy, a nie dostajesz ofert z zatrudnieniem? Zastanów się na co możesz mieć realny wpływ i nad czym warto popracować, żeby wypadać lepiej na interview. Jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, żeby otrzymać ofertę pracy? Najlepiej zacząć od analizy tego, co robisz jeszcze przed spotkaniem (a może właśnie czego nie robisz 😉 ). Często dużym błędem jest skupianie się jedynie na samej rozmowie, a nie myślenie o tym, co warto zrobić przed nią. Jeżeli dobrze przygotujesz się przed spotkaniem, to przyjdziesz na nie spokojny i pewny siebie.
Zapisz kontakt do rekrutera
„Dzień dobry, przyszedłem na rozmowę w sprawie pracy, jestem już 5 minut spóźniony.
-Z kim jest Pan umówiony?
-… Z jakąś Panią, dzwoniła do mnie w zeszłym tygodniu.
– Czy pamięta Pan nazwisko?
– Nie, zaraz poszukam w mailach.”
Brzmi znajomo? Zrób wszystko, żeby unikać takich sytuacji. Zapisz w telefonie kontakt do osoby, która do Ciebie dzwoniła, żeby uniknąć stresu jeszcze przed samym spotkaniem. Wiesz, że się spóźnisz, bo stoisz w korku? Poinformuj o tym rekrutera, zdecydowanie lepiej będziesz odebrany przez potencjalnego Pracodawcę. Przed spotkaniem rekrutacyjnym sprawdź jeszcze raz z kim jesteś umówiony, żeby podać nazwisko w recepcji. Zaoszczędzisz czas i nerwy, a Pani z recepcji nie będzie dzwonić po wszystkich pracownikach z pytaniem, czy ktoś ma zaplanowanie z Tobą spotkanie.
Sprawdź dojazd
Niezależnie od tego, czy spotkanie w sprawie pracy jest tuż obok Ciebie, w innej dzielnicy czy w innym mieście, musisz sprawdzić w jaki sposób dotrzesz na rozmowę i ile czasu Ci to zajmie. Wyjdź z domu trochę wcześniej, weź pod uwagę korki, możliwe remonty dróg oraz to, że nie znasz okolicy, w której będzie odbywać się spotkanie. Zaplanuj swoją trasę, w taki sposób, żeby się nie spóźnić, ale też aby nie być pół godziny przed spotkaniem. Najlepiej gdybyś dotarł około 5-10 minut przed rozmową na miejsce. Będziesz mieć czas, żeby pójść do toalety, napić się wody i wziąć kilka głębokich wdechów przed spotkaniem.
Zapoznaj się z ogłoszeniem i z firmą
Chcesz wiedzieć więcej jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Przed spotkaniem przeczytaj jeszcze raz ogłoszenie o pracę, na które aplikowałeś. Ponownie przeanalizuj zakres obowiązków i wymagania na stanowisko. Zdarza się, że Kandydaci, którzy przychodzą na spotkanie w sprawie pracy, nie wiedzą jakiego stanowiska dotyczy rozmowa, ani jak nazywa się firma. Zależy Ci na pracy? Poświęć trochę czasu, żeby dobrze przygotować się do spotkania, wtedy na pewno nie zaskoczy Cię pytanie „Co wiesz o naszej firmie?”. A jeżeli już o tym mowa to informacje o firmie znajdziesz na stronie internetowej, na fanpage’u firmowym, na LinkedInie, czy po prostu na innych stronach w Internecie. Nie ucz się na pamięć tego, jakie specyfikacje mają konkretne rzeczy, które są sprzedawane, jeżeli nie planujesz być handlowcem w tej firmie. Skup się na tym co Cię faktycznie interesuje, na szczegóły przyjdzie jeszcze czas. Sprawdź czym zajmuje się firma, gdzie ma oddziały i jakie ma opinie.
Bądź uprzejmy
Zadbaj o dobre wrażenie nie tylko przy rekruterze, ale również wchodząc do firmy i rozmawiając z pracownikiem recepcji. Po spotkaniu rekruter może zapytać osobę pracującą na recepcji jakie wrażenie zrobiłeś, czy byłeś miły czy arogancki. Nie ryzykuj, że nie dostaniesz pracy, na której Ci zależy przez to, że głośno skomentujesz, że przed Tobą w kolejce do recepcji są dwie osoby, a Ty musisz być obsłużony PIERWSZY. Pamiętaj, że uśmiech redukuje stres, sprawia też, że jesteś pozytywniej odbierany przez rozmówców, dlatego zarówno przy recepcji jak i podczas rozmowy staraj się dużo uśmiechać.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej pytania i odpowiedzi
Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Z pewnością przynajmniej raz w życiu słyszałeś jakie pytania najczęściej można spotkać na rozmowie o pracę, dlaczego nie przygotujesz na nie swoich odpowiedzi? Wiedząc o tym co chcesz powiedzieć, Twój stres nie będzie tak duży. Nie odpowiadaj na te pytania w myślach – spisz swoje odpowiedzi na kartce, dzięki temu będziesz mógł doprecyzować swoje odpowiedzi. Zapisz to o czym chciałbyś powiedzieć, a czego wolałbyś uniknąć. Nie ucz się tych odpowiedzi na pamięć, bo nie będziesz brzmieć naturalnie, ale zapamiętaj punkty, o których chciałeś powiedzieć.
Już wiesz jak można przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, ale czy możesz zrobić coś jeszcze? Pewnie!
Zapisz pytania, jakie chciałbyś zadać
Spotkanie rekrutacyjne, to nie tylko przepytywanie Ciebie, to rozmowa, która powinna być dialogiem, dlatego Ty też przygotuj swoją listę pytań. Na pewno chcesz poznać swojego potencjalnego Pracodawcę tak jak i on chce poznać Ciebie. Interesuje Cię ile osób pracuje w zespole i przed kim będziesz odpowiadać? Zapytaj o to. Chcesz wiedzieć czy firma zapewnia parking dla rowerów i czy jest dress code? To idealny moment, żeby się tego dowiedzieć. Chciałbyś dowiedzieć się więcej o benefitach i o obowiązkach, które miałbyś wykonywać? Po prostu zapytaj. Lepszego momentu nie będzie. Więcej o pytaniach, które możesz zadać na rozmowie o pracę, piszę tutaj.
Wyłącz dźwięk w telefonie
Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o co musisz zadbać przed rozmową w sprawie pracy? Każdy o tym wie, a jednak dużo osób zapomina, żeby przed spotkaniem wyłączyć telefon. Upewnij się dwa razy czy faktycznie wyłączyłeś dźwięk w telefonie osobistym, ale też w służbowym, jeżeli go posiadasz. Jeśli jednak zapomnisz o wyciszeniu telefonu, a on zadzwoni, przeproś swojego rozmówcę i po prostu go wyłącz. Nigdy nie odbieraj telefonu na spotkaniu w sprawie pracy, to nieprofesjonalne, będziesz mógł spokojnie oddzwonić po spotkaniu.
Zadbaj o dress code
Niezależnie od tego czy idziesz na spotkanie niskiego, średniego czy wyższego szczebla zadbaj o dress code. Schludny wygląd to podstawa, zadbaj o czystą koszulę, sukienkę czy spódnicę. Nie przychodź na spotkanie w sprawie pracy w krótkich spodenkach i rozciągniętym T-shircie, w dresach czy brudnych butach. Dostosuj swój strój do stanowiska, a więc im wyższe stanowisko, tym strój powinien być bardziej formalny. Przygotuj dzień wcześniej ubrania, sprawdź czy nie skurczyły się w praniu i czy biała bluzka wciąż jest biała.
Rozmowa po angielsku?
A jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? Jeżeli biegle znasz ten język to nie będzie żadnego problemu z odpowiedziami na pytania rekrutera. Natomiast jeśli nie znasz perfekcyjnie angielskiego to warto przygotować się również na kilka pytań w tym języku. Zadbaj o swoje przygotowanie zwłaszcza wtedy, kiedy w ogłoszeniu o pracę jest informacja, że znajomość języka obcego jest wymagana. Przygotuj swoje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania właśnie po angielsku, dzięki temu podczas rozmowy rekrutacyjnej nie zje Cię stres 😊
Chcesz wiedzieć jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim? Zapisz swoje odpowiedzi na te kilka pytań:
Why would you like to work in our company?
Could you tell us something about yourself?
What are your strenghts and weaknesses?
Where would you like to be in your career 5 years from now?
Could you describe your last work?
Why do you want to leave your current job?
Kilka pytań w innym języku z pewnością da możliwość zweryfikowania przez rekrutera czy potrafisz posługiwać się językiem obcym na takim poziomie na jakim firmie zależy.
Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko kierownicze
Chcesz zmienić pracę i aplikować na stanowisko kierownicze? Na takie stanowisko jest potrzebne odpowiednie doświadczenie np. zarządzanie zespołem. Z pewnością rekruter zwróci też uwagę na umiejętności miękkie, które są potrzebne na stanowisku kierowniczym. Na tego typu rekrutacjach poza samą rozmową często są zaplanowane scenki do odegrania. Te scenki mają na celu zweryfikowanie konkretnych kompetencji i sprawdzenie który kandydat jest najlepszy na to stanowisko. Scenki często dotyczą konfliktów z zespole – sprawdzają jak dana osoba poradzi sobie, jeżeli będzie musiała zdyscyplinować pracowników, co zrobi jeżeli obniży się motywacja w zespole czy jak rozwiąże konkretne sytuacje problemowe.
Assessment Center
Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną jeżeli jest ona w formule Assessment Center? AC to dość nowoczesna metoda rekrutacji, która wykorzystywana jest głównie w rekrutacji na wyższy szczebel czy na stanowiska specjalistyczne. To kilkugodzinna sesja, gdzie kandydaci biorą udział w różnych zadaniach indywidualnych i grupowych, a przez cały czas oceniają ich asesorzy. Asesorzy obserwują i notują wszystkie informacje na temat kandydatów do pracy. Każda kompetencja wymagana na dane stanowisko sprawdzana jest w przygotowanych zadaniach. Kandydaci obawiają się tej formy rekrutacji, ponieważ nie wiedzą jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną tego typu. Nie można wcześniej przewidzieć jakie będą zadania ani ile osób będzie brało udział w sesji. To na co należy zwrócić szczególną uwagę to na informacje w ogłoszeniu dotyczące wymagań na dane stanowisko. To właśnie te kompetencje będą badane podczas Assessmentu. Warto przygotować się na kilka zadań grupowych, indywidualnych oraz na samą rozmowę z rekruterem. Taka rekrutacja jest dość wyczerpująca, bo trwa dość długo i kandydaci są cały czas w sytuacji stresowej. Plusem na pewno będzie Twoje zaangażowanie w każde zadanie, więc nie odpuszczaj żadnego z nich.
Mam nadzieję, że odpowiedziałam na pytanie jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Już wiesz o co musisz zadbać przed samą rozmową w sprawie pracy. Daj znać, czy dzięki tym wskazówkom udało Ci się zmniejszyć stres w trakcie spotkania!
Miłego dnia,
Marta