Przygotowujesz swoje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na rozmowie o pracę, zwracasz uwagę na mowę ciała i odpowiedni wygląd podczas rozmowy. Myślisz, że już nic Cię nie zaskoczy, a jednak na spotkaniu Twój wymarzony pracodawca pyta „Czy masz jakieś pytania?”.  Nie wiesz co odpowiedzieć, bo masz pustkę w głowie? Przychodzę z pomocą! Za chwilę dowiesz się o co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcę. Przygotowałam listę pytań, która może Ci się przydać podczas rozmowy, żebyś został odebrany jako idealny Kandydat. Pamiętaj, że rozmowa to dialog, a nie monolog. Wychodząc ze spotkania powinieneś wiedzieć o firmie i o stanowisku na tyle dużo, żeby nie mieć żadnych wątpliwości co do tego, czy chcesz pracować właśnie w takiej firmie.

Zadanie kilku pytań to Twoja szansa, żeby jeszcze bardziej zaciekawić sobą rekrutera. Od tego jakie pytania zadasz i czy w ogóle je zadasz może wiele zależeć.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej do pracodawcy – kilka ważnych informacji

Zdarzają się sytuacje, że faktycznie podczas samej rozmowy rekrutacyjnej zostały poruszone wszystkie interesujące Cię tematy.  W takich sytuacjach nie szukaj na siłę pytania, tylko po to żeby o cokolwiek zapytać, aby nie wyjść na osobę, która lekceważy potencjalnego pracodawcę. Jeżeli rektuter opowiedział Ci dosłownie o wszystkim, to po prostu podsumuj to.

Dowiedziałem się o wszystkim co mnie interesowało czyli o zespole, w którym być może będę pracować i o tym kto będzie moim potencjalnym szefem. Znam godziny pracy, zakres obowiązków i wyzwania, z którymi będę się mierzyć. Wiem również dużo o kulturze organizacyjnej firmy oraz o dress codzie. Znam dodatkowe benefity, więc nie mam dodatkowych pytań. Jeżeli jakieś się pojawią, to pozwolę sobie na kontakt telefoniczny. 

Nigdy nie wpadaj w panikę. Często kandydaci myślą, że nie powinni za dużo pytać. Jednak to właśnie jest moment, by dowiedzieć się wszystkiego czego chcesz o firmie. Lepszego momentu nie będzie. No chyba, że już po zatrudnieniu.

Wiesz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i jak odpowiadać na pytania, ale dopnij wszystko na ostatni guzik. Przygotuj swoją listę pytań. Niezależnie od tego czy jest to Twoja pierwsza rozmowa o pracę, czy jesteś od wielu lat aktywny zawodowo, zadając dodatkowe pytania, pomożesz również sobie z decyzją czy ta konkretna praca Ci odpowiada.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Każdy dobry doradca zawodowy w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu powie Ci, że warto jeszcze raz dopytać o zakres obowiązków. Często to co przeczytasz w ogłoszeniu, jest napisane w skrócie. Podczas spotkania możesz dowiedzieć się zdecydowanie więcej.

Zapytaj o szanse na rozwój zawodowy i o to jaki jest pomysł firmy na rozwijanie Twojego potencjalnego stanowiska. Dzięki temu dowiesz się czy będziesz mieć okazję do ewentualnego awansu czy nie będzie to możliwe.

Istotną kwestią może okazać się to, z kim będziesz pracować. Ile osób liczy zespół, czy wszyscy są w jednym pomieszczeniu oraz jak układa się współpraca.

Do Twojego potencjalnego Szefa możesz skierować pytanie o to, jaki powinien być idealny Kandydat na to stanowisko. Dobrą informacją będzie też to czego on sam oczekuje od nowego pracownika. Zadając te pytania sprawdzisz czy Twoje oczekiwania i wizja danego stanowiska pokrywają się z tym, czego oczekuje Manager.

O co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcę? Kilka dodatkowych pomysłów

Możesz zapytać o godziny pracy – czy zawsze pracujesz np. od 9:00 do 17:00, czy jest bardziej elastyczny harmonogram pracy.

W zależności od charakteru danej pracy możesz dowiedzieć się o możliwość pracy zdalnej. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby mieć taką opcję, zapytaj o to od razu na rozmowie o pracę.

Spotkanie rekrutacyjne odbywa się w głównej siedzibie, ale Ty wiesz, że firma ma kilka oddziałów? Zadaj swojemu rozmówcy pytanie o lokalizację pracy, żebyś nie miał wątpliwości gdzie faktycznie miałbyś pracować.

Coraz więcej firm ma ustalony dress code. Zdarza się, że od poniedziałku do czwartku pracownicy przychodzą ubrani bardziej formalnie, a piątek jest dniem w dresach – lepiej, żebyś to wiedział.

Będziesz dojeżdżać do pracy rowerem? Zapytaj czy będziesz mieć gdzie go zostawić. Możesz też zapytać o ewentualny parking dla samochodów pracowników.

Nie wyobrażasz sobie pracy bez posiadania pakietu medycznego, karty sportowej czy dodatkowego ubezpieczenia na życie? Rozmowa rekrutacyjna to dobru moment, żebyś dowiedział się o benefitach, które firma oferuje.

Umowa zlecenie, umowa o pracę, B2B? Czy wiesz jaką formę zatrudnienia oferuje Twój potencjalny pracodawca?

Z perspektywy Twojego dołączenia do nowego zespołu ważne może być pytanie o to, czy stanowisko właśnie zostało stworzone. Sprawdź czy wcześniej ktoś już na nim pracował i dlaczego teraz szukają nowej osoby.

Pytanie o narzędzia pracy może być strzałem w 10. Wiedząc jakie narzędzia do pracy otrzymasz od pracodawcy będzie Ci łatwiej podjąć decyzję czy właśnie ta firma spełnia również Twoje oczekiwania.

Chcesz żeby Twoja współpraca z Szefem dobrze się układała? Sprawdź czy pasujecie do siebie i zapytaj o jego styl zarządzania oraz o to w jaki sposób będą mierzone Twoje efekty pracy.

I na koniec jedno z ważniejszych pytań, które dobry doradca zawodowy zasugeruje: Kiedy mogę spodziewać się informacji zwrotnej po spotkaniu? Czy feedback będzie niezależnie od decyzji? Te informacje dadzą Ci szanse na ewentualne szukanie innej pracy. Nie będziesz tracić czasu, gdyby okazało się, że w umówionym terminie nikt nie zadzwonił.

Twoje pytania do pracodawcy na rozmowie o pracę

Pamiętaj o tym, że wybierając własne pytania do pracodawcy, musisz uwzględnić charakter stanowiska, którego dotyczy rozmowa. Pytania znacząco będą różniły się u osób, które zastanawiają się jak znaleźć pierwszą pracę i aplikują na stanowiska asystenckie, a będą zupełnie inne u ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w danej dziedzinie.

Co jeszcze może dać Ci to, że przygotujesz swoje pytania? Nie rozczarujesz się, kiedy zostaniesz zatrudniony, bo na jaw wyjdą informacje, dzięki którym wcześniej byś podjął inną decyzję co do zatrudnienia w tej firmie.

A Ty jakie masz pomysły na pytania o co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcę? Daj mi znać 😊

Miłego dnia,

Marta

Zostaw swój komentarz