Planujesz zmianę zatrudnienia i masz już przygotowane nowe CV, ale nie wiesz jak skutecznie znaleźć pracę? Nie posiadasz obecnie żadnego zatrudnienia i chcesz wrócić do codziennej pracy? A może właśnie stawiasz swoje pierwsze kroki na rynku pracy i chcesz wiedzieć gdzie szukać pracy dla osoby bez doświadczenia? Jeżeli któraś z tych sytuacji dotyczy Ciebie, koniecznie przeczytaj ten poradnik.

Jak i gdzie szukać pracy?

Nie istnieje jeden idealny sposób na znalezienie pracy, bardzo dużo zależy od tego jaka praca i branża Cię interesuje. Jedna osoba znajdzie pracę odpowiadając na ogłoszenie o pracę. Kolejna otrzyma propozycję pracy bezpośrednio od headhuntera, a następna pójdzie bezpośrednio do firmy, w której chce pracować i również otrzyma ofertę.

W obecnych czasach najłatwiejszym sposobem na znalezienie pracy jest przejrzenie ofert pracy w Internecie. Portale z ofertami pracy mają mnóstwo ogłoszeń ze wszystkich branż i na różne stanowiska. Tutaj konkurencja jest duża, bo każda osoba szukająca pracy w pierwszej kolejności wchodzi na portale typu Pracuj.pl, Praca.pl, OLX.pl, Stepstone.pl czy Infopraca.pl. Jakie są inne sposoby, żeby wyprzedzić konkurencję? Co zrobić, żeby zarówno praca dla osoby bez doświadczenia jak i z doświadczeniem była możliwa do znalezienia?

Porozmawiaj z rodziną i ze znajomymi, powiedz im o tym, że szukasz pracy. Coraz częściej w firmach można spotkać tzw. System poleceń pracowników, który w praktyce oznacza, że pracujące tam osoby same polecają do firmy osoby, z którymi chciałyby pracować. Dzięki zatrudnieniu takiej pracownicy otrzymują dodatkową premię za polecenie. Wiele firm zanim zamieści ogłoszenie o pracę w Internecie, informuje swoich pracowników, że będą rozpoczynać rekrutację. Nie wstydź się, że szukasz pracy i mów o tym otwarcie, bo możesz dzięki temu zdobyć zatrudnienie, o którym marzysz.

Znajdź pracę sam!

Zrób swoją analizę firm, w których chciałbyś pracować. Przygotuj listę z minimum 20 firmami i wejdź na ich stronę w zakładkę Kariera. Strona Kariera to miejsce, gdzie Pracodawcy zamieszczają ogłoszenia, których możesz nie znaleźć nigdzie indziej. Firmy, które publikują oferty pracy na swojej stronie często mają również możliwość zaaplikowania na tzw. Aplikację spontaniczną. Co to oznacza? Jeżeli nie znalazłeś ogłoszenia, które Cię interesuje, możesz przesłać swoje CV właśnie na tę aplikację i napisać jaką pracą jesteś zainteresowany. Jeżeli pojawi się odpowiednia rekrutacja, rekruter z pewnością się z Tobą skontaktuje. Prawda, że proste? Zdziwiłbyś się ile osób zostało zatrudnionych właśnie w taki sposób!

Idź jeszcze o krok dalej! Wybierz się na wycieczkę po firmach, w których chciałbyś pracować. Skoro masz już przygotowaną listę z 20 firmami, to poświęć jeszcze trochę czasu na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Dostarcz osobiście swoje CV, może przy okazji uda Ci się porozmawiać z rekruterem bądź z Menadżerem Działu. Dzięki temu dowiesz się czegoś więcej o samej pracy bądź o planach rekrutacyjnych na przyszłość.

Skorzystaj z pomocy

Zgłoś się do Agencji rekrutacyjnych. Agencje współpracują z wieloma firmami i to one w pierwszej kolejności wiedzą o rekrutacjach do różnych przedsiębiorstw. Znajdź takie agencje, które będą specjalizować się w Twojej branży, wtedy łatwiej i szybciej znajdziesz pracę. Możesz zostawić swoje CV, a jeżeli pojawi się oferta pracy, do której Twój profil zawodowy będzie pasować, otrzymasz zaproszenie na spotkanie. Możesz skorzystać z poniższej listy agencji:

Adecco.pl, Antal.pl, Hays.pl, Randstad.pl, Devire.pl, Grafton.pl, People.com.pl, Workservice.pl, Levelwork.pl, Relyon.pl, Beetalents.com, Globelus.pl, Gap-personnel.pl

Urząd pracy – coraz rzadziej odwiedzany, ale posiadający wiele ofert pracy, stażów i praktyk. W Urzędzie rejestrują się wszystkie osoby bezrobotne. Straciłeś pracę? To jest dobry moment, żeby zapoznać się z zamieszczonymi w urzędzie ofertami pracy. Oferty pracy można również znaleźć na stronie internetowej. Może okazać się, że idealna praca z urzędu pracy czeka na Ciebie.

Szukanie pracy na portalach

Portal biznesowy czyli np. LinkedIn. Jest to portal, gdzie bardzo często headhunterzy sami zgłaszają się do osób, które ich interesują. Załóż swój profil, uzupełnij go i zaznacz, że jesteś otarty na nowe propozycje pracy. Napisz post o tym, że szukasz pracy, opisz jaka praca Cię interesuje i dlaczego będziesz dobrym kandydatem na to stanowisko. Na LinkedInie jest również wyszukiwarka ofert pracy. Bez względu na to jaką branżę reprezentujesz i ile masz lat stażu pracy, LinkedIn to portal, w którym musisz zaistnieć. LinkedIn to podstawa w obecnych czasach.

Masz Facebooka? Jestem przekonana, że masz. Dlaczego o to pytam? Facebooka można również wykorzystać do szukania pracy. Zamiast spędzać kolejną godzinę na przeglądanie zdjęć znajomych i różnych wpisów, poszukaj Grup na Facebooku. Szukaj takich grup, które mają oferty pracy w Twoim mieście. Jest mnóstwo grup publicznych i prywatnych, do których można dołączyć i zapoznać się z ofertami pracy od Pracodawców. Poszukaj tych grup np. po nazwie „Praca Warszawa”, „Praca dla studentów”, „Praca Wrocław i okolice”, a sam przekonasz się ile ich jest. Ogłoszenia które przeważnie zamieszczane są na grupach, często dotyczą pracy od zaraz, ale można też spotkać mnóstwo ofert dedykowanych specjalistom.

Gdzie szukać pracy blisko domu?

Szukasz pracy blisko domu albo chcesz mieć dorywcze zajęcie? A kojarzysz Tablice ogłoszeń np. w sklepach, gdzie każdy może napisać swoją karteczkę z ofertą pracy czy z informacją ze szuka pracy wraz z numerem telefonu. Tablice ogłoszeń przeważnie są lokalne, czyli ogłoszenie w sklepie spożywczym na Mokotowie, będzie prawdopodobnie dotyczyło pracy w tej dzielnicy. Nawet z ciekawości sprawdź jakie ogłoszenia są w Twoim ulubionym osiedlowym sklepie.

Każdy z nas posiada smartfona, użyj go do szukania pracy w Twojej okolicy. Dzięki aplikacji KiwiJobs czy PracaZaRogiem sprawdzisz jakie aktualne oferty pracy są blisko Ciebie. Kto nie chciałby pracować zaraz obok miejsca swojego zamieszkania? Kto z nas z chęcią nie zrezygnuje ze stania codziennie w korkach jadąc do pracy? Mnóstwo zaoszczędzonego czasu, a wystarczy zainstalować odpowiednią aplikacje, oferty pracy pokażą się same.

Praca dla studentów

A gdzie szukać pracy mają studenci? Osoby bez doświadczenia? Tutaj też przychodzę z pomocą. Poza wszystkimi powyższymi wskazówkami, możesz sprawdzić oferty pracy na Absolvent.pl. Jest strona dedykowana studentom, więc jest idealna dla Ciebie.

W większych miastach kilka razy w roku odbywają się targi pracy. To idealny moment, żeby pójść i porozmawiać z przedstawicielami z różnych firm i dowiedzieć się czegoś więcej o organizacji, pracy i podejściu do pracowników. Jeżeli spotkasz na targach firmę, w której bardzo chcesz pracować, wykorzystaj to. Dowiedz się o niej jak najwięcej, weź kontakt do rekrutera i adres mailowy, na jaki powinieneś przesłać CV. Pamiętaj, żeby CV dostosować do tego co chcesz robić. Zapytaj o obowiązki i o to czego pracodawca oczekuje od pracownika. Jeżeli nie masz pewności, czy Twoje dokumenty aplikacyjne są odpowiednio przygotowane, skorzystaj z analizy CV – dam Ci szczegółowy feedback

Większość uczelni wyższych posiada własne Biuro Karier, więc wystarczy wejść na stronę internetową Twojej uczelni, w odpowiednią zakładkę. Zobaczysz tam aktualne oferty dedykowane osobom bez doświadczenia. Znajdziesz tam nie tylko praktyki i staże, ale również oferty pracy na cały etat. Zrób analizę swojego CV i wysyłaj je na oferty, które faktycznie Ciebie interesują.

A może dobry doradca kariery?

A co jeżeli nie wiesz co chcesz robić w swojej karierze zawodowej i jakiej pracy powinieneś szukać? Tu z pomocą przychodzi Doradca Zawodowy, który zbada Twoje predyspozycje zawodowe. Doradca kariery porozmawia z Tobą i pomoże w wyborze najodpowiedniejszej ścieżki kariery dla Ciebie. Bardzo dużo osób nie wie czym się chce zajmować od razu po szkole, nie wie jakie studia wybrać, więc decyduje się na coś, co MOŻE będzie ok. Ty możesz postąpić inaczej. Nie trać czasu na rzeczy, które nie będą sprawiać Ci satysfakcji. Skontaktuj się z Doradcą Zawodowym, który pomoże Ci określić Twoją dalszą przyszłość zawodową.

Sposobów na znalezienie pracy jest mnóstwo, nie ograniczaj się do jednego, bo może okazać się, że okazja przeszła Ci koło nosa. Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają i monitoruj co dzieje się na rynku pracy. Samo znalezienie idealnej oferty pracy nie wystarczy, żeby otrzymać pracę, pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniego CV. Już wiesz gdzie szukać pracy, teraz pozostaje tylko działać 🙂

Masz dodatkowe pytania? Napisz do mnie, chętnie Ci pomogę.

Miłego dnia,

Marta

 

Zostaw swój komentarz