CV kompetencyjne

CV kompetencyjne, a inaczej CV funkcjonalne, to dokument, w którym przede wszystkim skupiamy się na naszych kompetencjach, mocnych stronach i umiejętnościach. W tego typu CV nie jest istotne to gdzie i kiedy pracowałeś, liczy się to co umiesz i w czym jesteś dobry.

To co warto zaznaczyć jeszcze raz to CV kompetencyjne = CV funkcjonalne i poniżej będę używać tych nazw naprzemiennie.

Dla kogo jest CV kompetencyjne

Tego typu CV jest idealne dla osób wchodzących na rynek pracy, które nie mają jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego. W tym przypadku nie ma możliwości stworzenia standardowego CV chronologicznego, a CV funkcjonalne podkreśli wszystkie atuty i mocne strony kandydata, mimo braku jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego.

Jest to też dobre CV dla osób, które chcą się przebranżowić. Z reguły pracodawcy szukają kandydatów, którzy posiadają konkretne kompetencje i wiedzę, dlatego w ich przypadku mogą się idealnie wyróżnić i przedstawić. W sytuacji przebranżowienia się zdecydowanie gorzej sprawdzi się CV chronologiczne, bo pracując w innej branży i na zupełnie innym stanowisku kandydat będzie mieć mniejszą szansę na zaproszenie na spotkanie jeżeli w swoim CV pokaże tylko historię zawodową, która na pierwszy rzut oka w ogóle nie jest powiązana z nową pracą.

Osoby, które mają dłuższą przerwę na rynku pracy, albo często zmieniające pracę również powinny przygotować CV kompetencyjne zamiast chronologicznego. Takie CV daje im możliwość ukrycia niekorzystnych dla nich informacji. Skupiamy się na umiejętnościach, a nie historii zawodowej i przebiegu zatrudnienia.

Jeśli historia zawodowa nie jest spójna, to również warto rozważyć przygotowanie CV kompetencyjnego. Dzięki temu unikniemy tego, że rekruter odrzuci CV, bo kandydat pracował w różnych branżach i na różnych stanowiskach, przez co w CV powstał chaos i nie ma spójnej ścieżki zawodowej

Jak napisać CV funkcjonalne

CV funkcjonalne jest w zasadzie bardzo podobne do CV chronologicznego, czyli takiego, którego schemat wszyscy dobrze znamy. Jednak w CV chronologicznym pierwsze skrzypce gra historia zawodowa – stanowisko, obowiązki osiągnięcia. CV funkcjonalne tworzy się nieco inaczej, bo historię zawodową można, ale nie trzeba zamieszczać w CV. To gdzie pracowałeś możesz napisać W SKRÓCIE, czyli:

Nazwa stanowiska
Nazwa firmy

Pod konkretnymi miejscami pracy nie opisuj swoich obowiązków i osiągnięć. Dlaczego? Bo w CV kompetencyjnym wymienisz je przy konkretnych kompetencjach jako potwierdzenie posiadania danej umiejętności. Nie musisz też dodawać dat zatrudnienia.

Konkrety

Swoje CV kompetencyjne podziel na sekcje:

  • Dane osobowe
  • Profil zawodowy
  • Kluczowe kompetencje zawodowe
  • Opcjonalnie: osiągnięcia
  • Wykształcenie
  • Kursy/szkolenia
  • Dodatkowe informacje
  • Zainteresowania
  • Klauzula informacyjna
  • Opcjonalnie: kluczowe doświadczenie zawodowe

Dlaczego wspominam o kluczowych kompetencjach czy kluczowym doświadczeniu zawodowym? Bo w CV nie musisz pisać wszystkiego, niezależnie czy to CV funkcjonalne czy chronologiczne. CV ZAWSZE dostosowujemy do ogłoszenia o pracę.

Kluczowe kompetencje to zarówno twarde jak i miękkie umiejętności. Wybierz te, które będą najlepsze na wybrane przez Ciebie stanowisko.

Kluczowe kompetencje w CV funkcjonalnym

Zanim zaczniesz tworzyć nowe CV, sprawdź w ogłoszeniu wymagania na stanowisko i wybierz te, które spełniasz. Jeżeli w ogłoszeniu widzisz np. umiejętność budowania relacji z Klientami, to w CV w kluczowych kompetencjach ta informacja musi się pojawić (jeżeli spełniasz te wymaganie). Możesz po prostu w kluczowych kompetencjach wymienić tę umiejętność, albo możesz swoje kompetencje nieco bardziej opisać np. w ten sposób:

Kluczowe kompetencje zawodowe

Budowanie relacji z Klientami

  • pozyskiwanie Klientów i budowanie pozytywnych relacji;
  • wspieranie Klientów podczas wyboru najlepszej usługi;
  • kontaktowanie się z Klientami po zakupie usługi;
  • umacnianie relacji z Klientami.

Osiągnięcia:

  • W 2022r. ponad 40% Klientów poleciło mnie swoim znajomym, którzy również skorzystali z mojej usługi.
  • Z przeprowadzonych ankiet w latach 2020-2022 uzyskałem wynik 99% zadowolenia Klientów.

Jeżeli jednak nie chcesz konkretnie opisywać tych umiejętności, bo nie wiesz jak lub nie przychodzą Ci do głowy ciekawe przykłady, to możesz po prostu wymienić hasłowo same umiejętności np.:

  • budowanie relacji z Klientami;
  • umiejętności analityczne;
  • kreatywność

Zachęcam Cię jednak do tego, żeby poszukać potwierdzeń danych umiejętności. Dzięki temu rekruter nie będzie musiał się niczego na tym etapie domyślać. Podając mu odpowiedzi na tacy zwiększasz szansę na zaproszenie Cię na spotkanie rekrutacyjne. Nie musisz wpisywać do CV tylko tych umiejętności, które zdobyłeś na poprzednich stanowiskach pracy, możesz również zamieścić te kompetencje które wykorzystujesz często w prywatnym życiu.

Osiągnięcia

Możesz stworzyć dodatkową, oddzielną sekcję z osiągnięciami zawodowymi i zamieścić w CV te, które z perspektywy wybranego stanowiska mogą korzystnie wpłynąć na Twoją ocenę przez rekrutera. Zawsze dopasowuj informacje do stanowisk, a przy przygotowywaniu CV wyżej napisz o najbardziej istotnych osiągnięciach.

Jakie osiągnięcia zamieścić? Poniżej znajdziesz kilka przykładów, którymi możesz się zainspirować.

  • Pracowałeś nad jakimś projektem, który okazał się dużym sukcesem.
  • Twoje działania spowodowały duży wzrost sprzedaży produktów/usług firmy.
  • Opracowałeś procedurę, która przyczyniła się do optymalizacji pracy.
  • Poprzez konkretne działania zmniejszyłeś rotację w swoim zespole sprzedażowym.

Koniecznie opisz swoją rolę w danym projekcie, a tam gdzie możesz posługuj się liczbami i procentami.

Historia zatrudnienia w CV funkcjonalnym

Możesz, ale nie musisz zamieszczać informacji o doświadczeniu zawodowym. Jeżeli któreś z Twoich miejsc pracy może pozytywnie wpłynąć na ocenę Twojej kandydatury, to o nim powinieneś napisać. Jeżeli jednak byłeś na stanowiskach, które nie mają nic wspólnego z zawodem, w którym chciałbyś teraz pracować, to nie ma sensu wspominać o tych miejscach pracy. W takim przypadku zamiast zyskać, możesz stracić.

Co istotne – w CV funkcjonalnym nie musisz stosować odwróconej chronologii w pisaniu o miejscach pracy ani też nie musisz podać dat zatrudnienia. Zacznij od najistotniejszego stanowiska z perspektywy ogłoszenia, które wybrałeś. O pracach totalnie nie związanych z wybraną ofertą w ogóle nie wspominaj.

Wykształcenie

W CV kompetencyjnym poza umiejętnościami warto podkreślić swoje wykształcenie i wiedzę zdobytą np. na szkoleniach. Poza napisaniem o ukończeniu szkoły średniej czy studiów napisz też o dodatkowo zdobytej wiedzy np. na szkoleniach czy kursach. Pisząc w CV o różnych kursach powiązanych z wybranym stanowiskiem potwierdzisz pracodawcy to, że masz niezbędną wiedzę w danym temacie.

Minusy CV funkcjonalnego

Zanim zaczniesz przygotowywać CV, musisz poznać też wady tego rozwiązania. CV funkcjonalne jest zdecydowane rzadziej spotkane przez rekruterów niż CV chronologiczne. Rekruter może stać się bardziej podejrzliwy i zastanawiać się dlaczego nie ma typowego opisu stanowisk pracy. Takie CV jest trudniejsze do przygotowania, dlatego wielu kandydatów, którzy powinni wybrać właśnie CV funkcjonalne, jednak się na nie nie decydują, bo nie wiedzą jak je przygotować, żeby było korzystne.

Podsumowując

 

Jeżeli szukasz pierwszej pracy, chcesz się przebranżowić czy ukryć brak zatrudnienia przez długi czas bądź częste zmiany pracy – przygotuj CV kompetencyjne. Dzięki niemu możesz wiele zyskać. Jeżeli będziesz potrzebować wsparcia w przygotowaniu CV kompetencyjnego czy standardowego – chronologicznego, to chętnie Ci pomogę, wystarczy, że do mnie napiszesz 😉

Zostaw swój komentarz