Własna firma czy etat?

Własna firma czy etat? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Nie zawsze zmiana pracy wiąże się ze zmianą firmy i szefa. Często jest tak, że potencjalni Kandydaci na rynku pracy podejmują decyzję, że będą sami sobie szefem. Co jest lepsze? Czy warto pracować na etacie i czy własna działalność jest dla każdego?

 

Własna działalność, a umowa o pracę

Założenie własnej działalności zajmie Ci kilka godzin. Natomiast znalezienie fajnej i dobrze płatnej pracy może znając kilka tygodni czy nawet miesięcy. Nie oznacza to, że koniecznie musisz mieć swoją firmę, bo żeby ją prowadzić. Trzeba mieć pomysł, plan i przede wszystkim ogromną motywację do pracy ( nie koniecznie po 8 godzin dziennie i z wolnymi weekendami 😉 ).

Prowadzenie działalności wiąże się z większym ryzykiem. Mogą pojawić się obawy czy będziesz mieć Klientów, czy zarobisz na opłaty związane z działalnością, czy będziesz w stanie się z tego utrzymać?

W przypadku pracy na etat nie ma takiego ryzyka. Wiesz ile będziesz zarabiać co miesiąc, albo przynajmniej masz zapewnioną podstawę wynagrodzenia. Znasz też swoje godziny pracy.

 

Co się bardziej opłaca własna firma czy etat

Obecnie osoby, które zakładają własne działalności mogą liczyć na wsparcie finansowe ( dotacje z UE, kredyty itd.). Co jeszcze? Jesteś sam sobie szefem, sam wyznaczasz urlop, który tak naprawdę jest nielimitowany. Podejmujesz wszystkie wiążące decyzje, więc nie masz nikogo nad sobą z kim mógłbyś się nie zgadzać.

Na etacie masz zdecydowanie mniejszą odpowiedzialność. Jeżeli podejmowanie decyzji i branie odpowiedzialności wiąże się u Ciebie z dużym stresem, to w takim wypadku lepiej będziesz czuć się w pracy na etacie

 

Dla kogo własna działalność?

Nie każdy jest stworzony do prowadzenia własnej działalności. W tym przypadku należy wykazać się dużą motywacją do pracy, szczególnie na początku działalności, kiedy nie zawsze wszystko idzie zgodnie z założeniem. Taką osobę musi charakteryzować również samodyscyplina, zdolności organizacyjne i silna potrzeba odniesienia sukcesu.

 

Dla kogo praca na etacie?

Jeżeli wiesz, że szybko odpuszczasz i nie do końca radzisz sobie w trudnych sytuacjach – lepiej zdecyduj się na pracę na etacie. Taka praca będzie bezpieczniejsza i będziesz mieć większe poczucie komfortu psychicznego.

Własna działalność gospodarcza czy etat?

Nikt nie podejmie za Ciebie decyzji czy otworzyć swoją firmę czy masz szukać zatrudniania na rynku pracy. Tę decyzję musisz podjąć sam. Zastanów się czy jednak własna firma czy etat? Co jest dla Ciebie bardziej atrakcyjne? Przeanalizuj sobie wszystkie plusy i minusy. W podjęciu decyzji może pomóc Ci rozmowa o Tobie i Twoich mocnych stronach, do której zachęcam (tutaj).

 

Miłego dnia,
Marta

Zostaw swój komentarz