Nietypowe zawody – 10 konkretnych przykładów

Nietypowe zawody

Szukasz pracy, ale przeglądając strony z ogłoszeniami o pracę nie widzisz nic ciekawego? Masz wrażenie, że każdy robi to samo, a Ty chciałbyś mieć inną, wyróżniającą się pracę, która jest niespotykana? Sprawdź nietypowe zawody, o których napisałam poniżej, może wśród nich jest właśnie to czego szukasz?

  1. Degustator kawy – to idealna praca dla tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez chociażby jednej filiżanki kawy. Z pewnością idealny Kandydat do tej pracy musi mieć wyostrzone zmysły, żeby dostrzec różnicę w niuansach. Musi być też dokładny, szczegółowy i powinien posiadać doskonałą pamięć. Jego praca polega na weryfikacji smaku, gęstości kawy, słodyczy i kwaskowatości a także na transparentności. Osoby z dużą wiedzą są w stanie określić skąd pochodzi kawa i w jakich warunkach była uprawiana.
  2. Arborysta to osoba, która opiekuje się drzewami. Czasami nazywany jest również chirurgiem drzew, bo to właśnie on obcina suche i niebezpieczne gałęzie. W związku z coraz większą świadomością zalet jakie posiadają drzewa, ich wycinkę ogranicza się do minimum. Arboryści badają drzewa i zbierają informacje na ich temat, żeby jak najszybciej i jak najlepiej zapobiegać ich wycinaniu. Za pomocą metod alpinistycznych są w stanie wykonać wiele zabiegów pielęgnacyjnych drzew. W związku z pracą na wysokości osoba wykonująca ten zawód nie może mieć lęku wysokości. Ponadto powinna być odpowiedzialna, umieć pracować zespołowo czy też odporna na stres.

    Jakie jeszcze są nietypowe zawody?

  3. Gemmolog czyli osoba, która odpowiada za prawidłowe rozpoznanie minerałów, czyli kamieni szlachetnych występujących w jubilerstwie. Taka osoba nie tylko rozpoznaje kamienie szlachetne, ale też potrafi je odpowiednio wycenić, wymienić ich właściwości fizyczne i optyczne. Osoba pracująca w tym zawodzie musi wyróżniać się wyjątkową dbałością o detale, dokładnością, opanowaniem oraz ogromną wiedzą dotyczącą wszystkich minerałów. W Polsce ten nietypowy zawód rzadko występuje samodzielnie. Często jubilerzy czy złotnicy łączą ze sobą tę funkcję.
  4. Etnograf to osoba prowadząca badania dotyczące innych kultur, odrębności ludowych (plemiennych, etnicznych, zawodowych). Pomaga przetrwać wiedzy nt. różnych tradycji kultur, czy obrzędów charakterystycznych dla danego terenu. Etnograf prowadzi badania, zbiera informacje i opisuje różne kultury ludowe. To ciekawa propozycja zawodu dla tych, którzy interesują się historią, charakteryzuje ich ciekawość, spostrzegawczość czy logiczne rozumowanie.
  5. Przytulacz to osoba zajmująca się profesjonalnym przytulaniem. To idealna praca dla empatycznych osób, które są dobrymi słuchaczami i chętnie pomagają innym. To przyjacielskie przytulenie, które dedykowane jest osobom samotnym, potrzebującym odprężenia czy pokonania lęków. Przytulacz umawia się na spotkania z osobami potrzebującymi tego typu usługi. W tej pracy liczy się otwartość na drugiego człowieka, czułość i serdeczność.
  6. Model ruchu dla gier komputerowych (motion capture), to osoba, której ruchy są odwzorowanie na ekranie komputera w czasie rzeczywistym. Zanim powstanie gra, to taka osoba odgrywa ruchy, które mają być wykorzystane w grze. Model musi założyć specjalny kostium, który pokryty jest znacznikami, które rejestrują kamery. To praca dla osób, które mają dużą świadomość własnego ciała, są sprawne fizycznie, nie boją się „występów przed kamerą” i lubią się dobrze bawić.
  7. Coolhunter to osoba, która na podstawie obserwacji danej grupy społecznej, zbiera informacje, wyciąga wnioski i poznaje trendy, które w późniejszym czasie przekłada się na sposoby dotarcia z danym produktem do konkretnej grupy odbiorców. Do zadań należy poznawanie zwyczajów, potrzeb czy postępowań, a następnie na podstawie zebranych informacji dostosowuje i ulepsza konkretne produkty właśnie do tej grupy docelowej. Jest to praca powiązana np. z agencjami reklamowymi, które przygotowując odpowiednie spoty reklamowe chcą dotrzeć do wybranych Klientów. Na przykład poprzez dostosowanie slangu danej grupy, stylu ubierania się czy sposobu spędzania czasu. To praca dla osób spostrzegawczych, w łatwy sposób nawiązującej kontakty, inspirującej,  pewnej siebie i znającej trendy.

    Czy znasz te nietypowe zawody?

  8. Stylista jedzenia czyli osoba, która dba o walory estetyczne każdej potrawy. Przystraja talerz, który będzie wyglądał apetycznie i estetycznie tworząc na talerzu prawdziwe dzieła sztuki. To praca dla osób o zmyśle artystycznym, osób które nie boją się improwizacji i tworzą „coś” z niczego. Takie osoby muszą mieć głowę pełną pomysłów. Wiedza historyczna, cierpliwość, szczegółowość, umiejętności fotograficzne – te cechy również będą pożądane na takim stanowisku.
  9. Treser owadów –to praca przy powstawaniu produkcji filmowych, gdzie pokazywane są owady i mają do wykonania pewne zadanie. Trener owadów ma za zadanie np. przeprowadzenie owada z punktu A do punktu B przy pomocy specjalnego drucika, który wykorzystywany jest do przeprowadzenia owada w docelowe miejsce.
  10. Sakser to zawód, który wykonują osoby mające za zadanie odróżnić płcie małych piskląt, a jest to dość trudne zadanie. To praca, która może być dość monotonna, a osoby pracujące na tym stanowisku muszą wyróżniać się dużą spostrzegawczością, dokładnością, umiejętnością pracy w zespole, a także wiedzą nt. hodowli zwierząt.

 

Czy coś wpadło Ci w oko? Czy wśród tych propozycji znalazła się ta, która wydaje się być idealna dla Ciebie? Nietypowe zawody coraz częściej są poszukiwane przez społeczeństwo. Jeżeli wciąż zastanawiasz się jaka praca będzie dla Ciebie najlepsza i nie możesz się zdecydować, to napisz do mnie, umówimy się na konsultację i pogadamy o najlepszym rozwiązaniu dla Ciebie 😊

Więcej o zawodach i karierze dowiesz się z mojego Instagrama 🙂

Miłego dnia!
Marta

Zostaw swój komentarz