Każdy z nas w swoim życiu przynajmniej raz szukał pracy. Jeżeli Ty jeszcze jej nie szukałeś, to znaczy, za chwilę wkraczasz na rynek pracy i wkrótce będziesz szukać swojego pierwszego zatrudnienia. Czeka Cię przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, a dzięki poniższym wskazówkom, przygotujesz je bez problemu. Poniżej znajdziesz informację jak napisać skuteczne CV – 10 praktycznych rad. Znalezienie dobrej pracy, zgodniej z wykształceniem, doświadczeniem czy umiejętnościami zwykle zajmuje trochę czasu, dlatego trzeba być cierpliwym i nie poddawać się po kilku wysłanych CV.

Dlaczego wysyłać CV?

W szukaniu pracy nieodłącznym elementem jest CV, ten dokument wymagany jest praktycznie przez każdego Pracodawcę. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. To najłatwiejsza forma sprawdzenia, czy właśnie takiego kandydata pracodawca szuka i czy jego profil zawodowy pasuje do stanowiska, na które planuje zatrudnić nowego pracownika. Wydawałoby się, że napisanie CV to prosta sprawa, ale problem pojawia się w momencie, kiedy nie wiemy co tak naprawdę powinno się tam znaleźć.

Zainteresuj pracodawcę!

Jeżeli zadajesz sobie pytanie „Jak napisać idealne CV, żeby pracodawca się mną zainteresował?” to musisz koniecznie przeczytać te wskazówki! Pamiętaj, że masz niewiele czasu, żeby zainteresować potencjalnego Pracodawcę swoim CV, ponieważ badania wykazują, że rekruter poświęca zaledwie kilka sekund na każde CV, najczęściej skanuje wzrokiem cały dokument w poszukiwaniu najważniejszych dla niego informacji tzw. słów kluczowych.

Jak napisać skuteczne CV – 10 praktycznych rad

  1. Sprzedaj się!

    To pierwsza podstawowa zasada w stworzeniu skutecznego CV. Curriculum Vitae to Twój pierwszy kontakt z rekruterem, zaciekaw go! Przykuj jego uwagę twoją aplikacją. Pamiętaj, że jeżeli Twoje CV nie zdobędzie zainteresowana, to Twoja szansa na zdobycie właśnie tej konkretnej pracy przestanie istnieć. Twoje CV powinno wyróżniać się wśród wszystkich Kandydatów nie tylko wyglądem, ale też treścią merytoryczną.

  2. CV dopasuj do konkretnej oferty pracy

    Nie wysyłaj tego samego CV na wszystkie oferty pracy. Aby znaleźć wymarzoną pracę, należy dopasować aplikację pod konkretną ofertę. CV wysyłane na wiele ogłoszeń nie będzie miało żadnej wartości, a przecież nie o to Ci chodzi. Sprawdź jakie Pracodawca ma wymagania na interesujące Cię stanowisko i porównaj to ze swoimi umiejętnościami i doświadczeniem. Nie kopiuj też tego co jest w ogłoszeniu, napisz swoimi słowami to co potrafisz robić i jakie masz doświadczenie. Nie kłam! Podczas rozmowy rekruter szybko się zorientuje, że informacje zawarte w CV są zmyślone.  A jak to wygląda u Ciebie? Czy wiesz jak napisać skuteczne CV i zawsze dopasowujesz aplikację pod ofertę pracy?

  3. Zadbaj o czytelność i estetykę

    Podziel CV na różne sekcje, zaplanuj miejsce na dane kontaktowe, doświadczenie zawodowe, cel zawodowy, wykształcenie, umiejętności czy hobby. Swój numer telefonu i adres e-mail napisz w widocznym miejscu, w końcu zależy Ci na kontakcie od rekrutera 😉 Wypunktuj obowiązki na konkretnych stanowiskach, dzięki temu CV będzie wyglądało estetyczniej. Przy ważniejszych informacjach warto używać pogrubień, to przykuwa wzrok i rekruter na pewno je zauważy. Ułóż swoje doświadczenie zawodowe chronologicznie, pamiętając o tym, żeby ostatnia firma była na górze, zadbaj o daty rozpoczęcia i końca współpracy. Sprawdź czy nie ma literówek. Pokaż swoje nowe CV zaprzyjaźnionej osobie i zapytaj czy według niej Twoje CV jest atrakcyjne.

  4. Profil zawodowy

    Napisz jaki masz profil zawodowy, podsumowanie zawodowe lub cel zawodowy. Dzięki temu pokażesz rekruterowi czego szukasz i czy jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko. Takie informacje są wciąż rzadko spotykane w CV, a dzięki nim Pracodawca od razu widzi czy wasze wizje się pokrywają. Zacznij od napisania dlaczego Ty będziesz dobrym kandydatem na dane stanowisko. Jest to dobra okazja, żeby napisać coś więcej o sobie, w momencie kiedy pracodawca nie wymaga Listu Motywacyjnego (więcej o LM, piszę TU). Podziel się ze mną tym, co napisałeś!

  5. Osiągnięcia

    Zamieść informacje o swoich osiągnięciach na danym stanowisku. Pamiętaj, żeby tam, gdzie to jest możliwe, bazować na liczbach. Np.

  • I kwartale 2019 zwiększyłem swoją sprzedaż z 90% do 120%,
  • Wygrałem konkurs na najlepsze hasło reklamowe dla firmy w 2020 roku,
  • W ciągu ostatnich dwóch lat przeszkoliłem 4 pracowników do pracy w moim dziale.
  • Wprowadziłem procedurę obiegu dokumentów między działami.
  1. Wykształcenie

    Napisz o ostatniej ukończonej szkole oraz o kursach, które są istotne z perspektywy stanowiska, o które się starasz. Unikaj zamieszczania informacji o kursie barmańskim z 2014 roku, jeżeli aplikujesz na stanowisko Analityka finansowego. Im mniej zbędnych informacji tym Twoje CV będzie bardziej przejrzyste.

  2. Hobby

    Często zapominana, ale jakże istotna sekcja w CV. To idealne miejsce (poza doświadczeniem i umiejętnościami 😉 ), żeby zainteresować Pracodawcę swoją osobą. Kto z nas nie zna kogoś, kto dostał pracę między innymi dlatego, że miał takie same zainteresowania jak jego nowy Pracodawca? Pamiętaj, że lubimy podobnych do siebie ludzi, więc nie przegap tej szansy. Warto się przyłożyć i zamiast pisać, że interesuje Cię muzyka, film, książka i sport napisz coś ciekawszego. Może to być konkretny gatunek muzyki, może masz ulubionego reżysera, może zamiast książek, bardziej interesują Cię atlasy świata, a może Twoim ulubionym sportem jest granie w koszykówkę albo w bierki? Wyjdź poza schematy!

  3. Mniej znaczy więcej

    Nie zamieszczaj w CV zbędnych rzeczy. Kandydaci często wychodzą z założenia, że powinni opisać wszystkie swoje obowiązki na każdym stanowisku, Myślą też, że muszą napisać długą listę umiejętności i zaznaczyć, że 20 lat temu zostali przeniesieni do rezerwy, a od 15 lat mają żonę i dwójkę dzieci. To niestety błąd. Żeby napisać profesjonalne CV należy zawrzeć tylko niezbędne informacje, a usunąć te, które mogą rozpraszać odbiorcę. Jeżeli nie masz dużo doświadczenia zawodowego, to Twoje idealne CV powinno zmieścić się na jednej stronie, tak żeby cała Twoja historia zawodowa znajdowała się w jednym miejscu. Unikaj ryzyka, że przygotujesz dokument na 2-3 strony, a rekruter wydrukuje tylko pierwszą stronę. Nowoczesne CV nie ma wiele tekstu, ale znajdują się w nim najważniejsze elementy, których oczekuje Pracodawca, o reszcie możesz opowiedzieć na rozmowie rekrutacyjnej. Jeżeli jednak Twoje CV ma 2 strony, zadbaj o to, żeby na każdej stronie znalazło się Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail.

  4. Podpisz się

    Aplikując na oferty pracy unikaj wysyłania CV zapisanego w Wordzie, bo może zdarzyć się, że rekruter będzie miał inną wersję tego programu. Co wtedy? Twoje nowe i wyjątkowe CV po prostu się rozjedzie i będzie wyglądało niechlujnie. Najlepiej zapisz dokument w PDF i podpisz je swoim imieniem i nazwiskiem np.  Marta Sokołowska – CV. Jak do tej pory podpisywałeś dokument? Swoimi danymi czy bardziej w stylu „Moje nowe CV” czy „CV z fotką”? 😉

  5. Klauzula informacyjna

    Klauzula informacyjna to stały element w dobrym CV. Czasem Pracodawcy wymagają, aby w klauzuli informacyjnej była zawarta nazwa ich firmy. Swoje klauzule dodają do treści ogłoszeń o pracę, z prośbą o zamieszczenie jej w dokumentach aplikacyjnych. Pamiętaj jednak, żeby zmienić klauzulę, jeżeli aplikujesz do innego Pracodawcy. Nic nie wygląda tak nieprofesjonalnie jak nazwa firmy konkurencyjnej w przesłanej aplikacji.

Man nadzieję, że już nie zastanawiasz się jak napisać skuteczne CV. Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy w przygotowaniu profesjonalnego dokumentu, zapraszam Cię do współpracy.

Miłego dnia,

Marta

Zostaw swój komentarz