O listach motywacyjnych krąży wiele negatywnych opinii i informacji. Niektórzy uważają, że trzeba je wysyłać razem z CV na wszystkie oferty pracy, a inni wręcz odwrotnie, nie wysyłają ich w ogóle. LM mają swoich zwolenników i wrogów. Niewiele osób uczyło się w szkole jak napisać list motywacyjny, dlatego większość z nas on przeraża. Jak to jest z tymi listami? Trzeba je wysyłać czy nie? W Internecie można spotkać się z opinią, że listy motywacyjne odchodzą do lamusa, pracodawcy przestali ich wymagać i czytać. Jeżeli nie wiesz czy napisać i wysyłać list, najlepiej będzie jeżeli upewnisz się w ogłoszeniu o pracę czy jest on wymagany. Jeśli jest, to warto go wysłać, a jeżeli w ogłoszeniu jest jedynie informacja o przesłaniu CV, to oznacza, że pracodawca nie wymaga dodatkowo przesyłania LM. Co należy wiedzieć o samym liście motywacyjnym przed jego wysłaniem?

List motywacyjny – co warto wiedzieć

Prawda: Dopasowanie do CV. Planując napisanie listu motywacyjnego, zadbaj o to, żeby był spójny z Twoim CV. Zastosuj takie same czcionki, a jeżeli w Twoim CV zastosowałeś konkretny szablon wizualny, w liście motywacyjnym zrób to samo. List to przedłożenie CV, tam możesz pokazać więcej siebie. Pochwal się swoimi osiągnięciami i napisz dlaczego to właśnie Ty nadajesz się na stanowisko, o które się ubiegasz.

Fałsz: Nikt nie czyta listów motywacyjnych. Jeżeli widzisz w ogłoszeniu o pracę, że Pracodawca wymaga CV i List Motywacyjny – wyślij te dokumenty aplikując na dane stanowisko. W takich przypadkach LM dla Pracodawcy może mieć duże znaczenie. Firma, która nie wymaga listu motywacyjnego, zwyczajnie nie zamieści o nim informacji w ogłoszeniu. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wysłanie samego CV, rekruter może od razu odrzucić Twoją kandydaturę, bo nie spełniłeś wymagań zawartych w ogłoszeniu. Nie ryzykuj, że nie dostaniesz zaproszenia na spotkanie, tylko dlatego, że nie chciało Ci się poświęcić godziny na przygotowanie profesjonalnego listu motywacyjnego. Pokaż, że potrafisz wykonać zadanie od Twojego nowego, potencjalnego Szefa. A co jeżeli za pomocą listu motywacyjnego Pracodawca sprawdza jak radzisz sobie z komunikacją i pisaniem?

Jak to naprawdę z tym listem motywacyjnym jest?

Prawda: Konkretne informacje. Bądź konkretny i staraj się nie lać wody. Lepiej napisać krótki list motywacyjny, niż rozpisać się na dwie strony, a sama treść nie będzie nic wnosić do Twojej aplikacji. Skup się na informacjach, które mają znaczenie. Zwróć uwagę na Twoje doświadczenie zawodowe, umiejętności, osiągnięcia i wytłumacz dlaczego zależy Ci na tej pracy. Używaj pełnych zdań, staraj się odpowiednio argumentować to co piszesz.

Prawda: To Twój list motywacyjny. Nie ściągaj z Internetu gotowców, w których jedynie zmienisz dane kontaktowe na własne. Napisz swój własny list, który pokaże jaki naprawdę jesteś. Przeklejanie gotowych treści z Internetu nie ma sensu, jeżeli zależy Ci, żeby Pracodawca lepiej Cię poznał. List motywacyjny pisze się zawsze do konkretnej firmy. Jeżeli będziesz mieć jeden uniwersalny wzór, który wyślesz do wielu miejsc, gwarantuję Ci, że na nikim nie zrobisz wrażenia. Dobry list motywacyjny tak samo jak CV musi być dostosowane pod konkretną ofertę pracy.

List motywacyjny – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Fałsz: Im więcej tym lepiej. Tak samo jak profesjonale CV, tak i dobrze napisany list motywacyjny ma zasadę: więcej nie znaczy lepiej. Pracodawcy zależy, żeby sprawdzić czy to Ty jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko i warto mu na te pytanie odpowiedzieć bez pisania esejów. Zwięźle, ale konkretnie.

Prawda: Wygląd się liczy. Zadbaj o profesjonalny wygląd listu motywacyjnego, w końcu to Twoja wizytówka, która ma spodobać się i zaciekawić rekrutera. Postaraj się, aby dokument był schludny i żeby dobrze się go czytało. Nie przesadzaj z szalonymi czcionkami czy kolorami tła – chyba, że akurat starasz się o kreatywną pracę w marketingu. Pamiętaj jednak, że nawet kolorowe listy motywacyjne powinny być czytelne i estetyczne.

Fałsz: Streszczenie zawodowe. Dobrze napisany list motywacyjny to nie miejsce na streszczenie swojej kariery zawodowej. To możliwość napisania czegoś więcej o sobie, czegoś, czego nie ma w CV. Twoje doświadczenie zawodowe można zobaczyć w CV, list motywacyjny to dokument, który pokazuje Pracodawcy, dlaczego warto właśnie Ciebie zatrudnić. Pokazuje co Ty mu dasz, czego nie da żaden inny kandydat i czym wykazałeś się w poprzednich miejscach pracy. Pokaż, że jesteś najlepszy.

Z czym Ty masz największy problem w tworzeniu listu motywacyjnego? Koniecznie daj mi znać.

Miłego dnia,
Marta

Zostaw swój komentarz