Zainteresowania w CV

 

Zainteresowania w CV, jak to z nimi jest? Czy warto je wpisywać? Niektórzy uważają, że wpisywanie hobby do CV jest zbędne, w końcu liczy się tylko doświadczenie i umiejętności. Inni wręcz przeciwnie, wpisują masę zainteresowań, z nadzieją, że wzbudzą zainteresowanie rekrutera. To jak? Zamieszczać czy nie? Jakie hobby napisać, żeby faktycznie pracodawca zwrócił na Ciebie uwagę?

Nietypowe przykłady zainteresowań

W niemal każdym CV można zauważyć, że kandydaci do pracy w hobby wpisują sport, film, książka i podróże. Tym „interesuje się” każdy, nawet jeżeli od wielu lat nie miał z tymi dziedzinami nic wspólnego. Zamieszczając takie przykłady nie zdobędziesz plusa u rekrutera, dlatego lepiej zastanów się nad swoimi indywidualnymi przykładami i zrezygnuj z tych popularnych. Podczas pisania CV, standardowe przykłady nie są dobrym rozwiązaniem. Pomyśl o czymś nietypowym. Nawet jeżeli lubisz sport, napisz czym konkretnie się interesujesz. Jeśli uwielbiasz podróżować to zastanów się co najbardziej Cię w tym fascynuje. Może interesuje Cię kultura jakiegoś konkretnego kraju, może zwiedzasz Polskę, a może Twoja każda podróż kończy się w Azji? Tu szczegóły są istotne!

Nie kłam o zainteresowaniach w CV

W ogóle nigdzie nie kłam w CV. Ale skoro jesteśmy przy zainteresowaniach, to nie wymyślaj przykładów swojego hobby, które są niezgodne z prawdą, tylko po to, żeby fajnie wyglądały. Wystarczy jedno pytanie i od razu będzie wiadomo, że nic na ten temat nie wiesz. Chcesz przykład?

Wpisałeś w CV, że słuchasz podkastów. Rekruter pyta Cię o to, co możesz mu polecić, Ty wymieniasz konkretną nazwę i okazuje się, że rekruter też tego słuchał. Zaczyna zadawać pytania co konkretnie Cię zainteresowało, czy wyciągnąłeś coś dla siebie, ale po Twojej minie widać, że wcale tego podkastu nie słuchałeś. Zaczynasz mówić, że w sumie to słuchałeś go dawno i już nie pamiętasz… Kiepsko, prawda? Wyciągnij wnioski i bądź przygotowany na każde pytanie 😊

Co możesz zyskać dzięki hobby?

Oczywiście pracę! Osoba, która przegląda CV i ma podobne hobby do Twojego, będzie darzyć Cię większą sympatią. Nawet jeżeli nie do końca będziesz spełniał wymagania na dane stanowisko, może okazać się, że zadzwoni właśnie do Ciebie i zaprosi na spotkanie, a nie do osoby o podobnym do Twojego profilu zawodowym, ale z innymi zainteresowaniami. Przykład z życia:
Kiedyś mój znajomy otrzymał pracę, bo z pracodawcą mieli identyczne hobby. Można? Można!

Hobby może być zwieńczeniem Twojej kariery zawodowej

Pasjonujesz się tym co robisz w swojej pracy? Zamieść to w zainteresowaniach. To potwierdzi, że naprawdę to lubisz. Jak jeszcze możesz wykorzystać zainteresowania do potwierdzenia doświadczenia? Kilka przykładów:

  •  Lubisz pracować w zespole? Napisz o tym! Możesz napisać, że lubisz sporty drużynowe np. gra w siatkówkę czy planszówki.
  • Masz analityczny umysł i takie też są Twoje zadania w pracy? Wspomnij o tym, że np. rozwiązujesz sudoku czy grasz w szachy.
  • Jesteś kreatywny? Może malujesz obrazy, albo lepisz kolorowe garnki z gliny?

Pamiętaj, żeby wymyśleć swoje własne przykłady, które są zgodne z prawdą!

W zainteresowaniach nie chodzi o to, żebyś na siłę coś wpisywał, pokaż co naprawdę lubisz, jednak staraj się pisać konkretnie.

Brak zainteresowań w CV

A co w przypadku braku zainteresowań w CV? Tracisz swoją ostatnią szansę na zwrócenie uwagi rekrutera na Twoją aplikację. Zdarza się, że rekruterzy z uwagi na ciekawe hobby w CV decydują się na kontakt z kandydatem i w wyniku rozmowy okazuje się, że to idealny kandydat na stanowisko. Nawet jeżeli nie jesteś zwolennikiem pisania o swoich zainteresowaniach, przełam się. Napisz kilka ciekawych przykładów. Kto wie, może to co napiszesz będzie miało wpływ na kontakt od pracodawcy.

Ile przykładów zainteresowań zamieścić w CV?

W CV powinno znaleźć się 3-5 przykładów. Niestety ta sekcja z zainteresowaniami nie będzie wyglądać dobrze, jeżeli napiszesz 1 bądź 2 przykłady. Z kolei zamieszczanie powyżej 5 zainteresowań to za dużo. Hobby to dodatek, który może pomóc nawiązać relacje, a nie zabrać całą uwagę.

Zainteresowania w CV są ważną częścią całego dokumentu, więc wykorzystaj to miejsce najlepiej jak potrafisz.

Jestem ciekawa jakie Ty masz zainteresowania, podziel się nimi ze mną! 😊

Miłego dnia,

Marta

Zostaw swój komentarz