Przebranżowienie się
Uwielbiasz ludzi i nie wyobrażasz sobie życia bez swoich znajomych. Masz kilka pomysłów na minutę, kochasz podróże i poznawanie nowe rzeczy. Tymczasem Twoja praca składa się z raportów, tabelek i analiz. Nie czujesz satysfakcji z tego co robisz. Uważasz, że masz nudną pracę, czasem myślisz, że przebranżowienie się jest dobrym wyjściem, ale wciąż nie zmieniasz pracy, bo całkiem dobrze zarabiasz.
A może jesteś osobą, która uwielbia analizy. Myślisz logicznie i zawsze starasz się mieć konkretny powód, żeby wykonać działanie. Jednak pracujesz z ludźmi, spotykasz się z klientami i masz wrażenie, że firma nie ma jasnych zasad i procedur. Wybrałeś ten zawód, bo skończyłeś studia na o podobnym kierunku, na który zdecydowałeś się, bo nic innego nie przychodziło Ci do głowy.
Czy któraś z tych historii brzmi jak Twoje życie? Czy to właśnie jesteś Ty? Może to czas na przebranżowienie się.
Kiedy powinieneś myśleć o przebranżowieniu się
Czujesz zmęczenie pracą i swoimi obowiązkami. Codziennie rano walczysz sam ze sobą, żeby wstać z łóżka, by znowu jechać do firmy. Przestałeś czerpać satysfakcję z tego co robisz. Nawet jeżeli jesteś dobrym pracownikiem, swoje obowiązki wykonujesz sumiennie i masz w pracy wielu znajomych, to nie ma sensu robić tego, czego nie chcesz.
Czy Twoja firma daje Ci możliwość rozwoju bądź zmiany stanowiska? Jeżeli tak, może warto zastanowić się nad tym, żeby zmienić stanowisko wewnątrz firmy. Jeśli jednak w firmie osiągnąłeś już wszystko i wiesz, że pracodawca nie zapewni Ci dalszych możliwości rozwoju, zmiana pracy będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli coraz częściej myślisz, że chcesz zmienić pracę, zacznij wdrażać plan w życie.
Masz swoją pasję i chciałbyś pracować zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, a to czym obecnie się zajmujesz się zdecydowanie odbiega od Twojego zakresu zainteresowań? A może odkryłeś w sobie nowe umiejętności, które chciałbyś rozwijać? Nie ma sensu dłużej zwlekać, bo jeżeli od dłuższego czasu o tym myślisz, zacznij działać, wtedy szybciej przekonasz się, że było warto 😊
Czy przebranżowienie jest dla Ciebie?
Zastanawiasz się, czy powinieneś zmienić pracę? Odpowiedź TAK lub NIE na kilka poniższych pytań.
Moja praca sprawia mi satysfakcję?
Moje obowiązki są zgodne z moimi zainteresowaniami?
Zawsze marzyłem o takiej pracy?
Moja praca daje mi możliwości rozwoju?
Widzę siebie w tej pracy za 5 lat?
Często myślę o zmianie pracy?
Jeżeli przynajmniej na 3 pytania odpowiedziałeś TAK, to znaczy, że poważne powinieneś zastanowić się nad zmianą pracy.
Co zrobić, żeby się przebranżowić?
- Oceń swoje doświadczenie – podsumuj karierę zawodową. Napisz na kartce jakie obowiązki sprawiały Ci przyjemność, ale też czego wolałabyś zrezygnować.
- Przeanalizuj zainteresowania – zrób listę tego co lubisz robić. Zapisz co sprawia Ci radość i w czym jesteś dobry.
- Zrób bilans umiejętności – spisz jakie masz umiejętności twarde i miękkie. Pamiętaj o tym, co może Ci się przydać w pracy, którą chciałbyś wykonywać.
- Podnieś kwalifikacje – zapisz się na odpowiednie studia, kursy bądź szkolenia. Bierz udział w webinarach na Facebooku.
- Rozmawiaj – powiedz znajomym i rodzinie o tym, że chcesz zmienić pracę. Opowiedz o tym co Cię interesuje i co chciałbyś faktycznie robić. Być może ktoś w Twoim najbliższym otoczeniu słyszał o pracy, której szukasz?
- Szukaj – przygotuj CV, które pomoże Ci znaleźć pracę. W CV zacznij od „dlaczego”. Napisz dlaczego chcesz zmienić pracę i dlaczego Ty będziesz idealnym kandydatem. Jeżeli potrzebna Ci jest pomoc w napisaniu CV – odezwij się do mnie, pomogę.
Dlaczego ludzie zmieniają branżę?
Powodów, dla których ludzie zmieniają branżę może być mnóstwo. Często głównym powodem jest rozczarowanie z danego zawodu. Studiowanie przez 5 lat konkretnego kierunku studiów, żeby po rozpoczęciu pracy w zawodzie stwierdzić, że „to nie to”, może być załamujące. Lepiej jednak podjąć decyzję o zmianie branży wcześniej, niż męczyć się przez kilka następnych lat.
Chciałeś pracować w konkretnym zawodzie, skończyłeś studia w tym kierunku i okazało się, że na rynku pracy przez kilka ostatnich lat zaszły zmiany i nie ma już zapotrzebowania na osoby z Twoim wykształceniem. To sytuacja, w której przebranżowienie się jest koniecznością.
Ludzie decydują się na przebranżowienie, jeżeli nie mają możliwości rozwoju. Odkryli nową pasję i o niczym innym nie myślą jak o pracy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Powodem może być też to, że zwyczajnie wypalili się i chcieliby spróbować czegoś innego.
Co Ci da przebranżowienie się?
Przede wszystkim satysfakcję, że robisz to co lubisz i co chcesz robić. Będziesz czerpać przyjemność z wykonywania obowiązków i nie będziesz myślał o tym, że mógłbyś robić coś zupełnie innego. Poprawi się Twoja sytuacja zawodowa (i rodzinna, bo kto z nas nie przenosi emocji z pracy do domu?). Przebranżowienie to proces. Musisz być cierpliwy i nie odpuszczać. Nie rzucaj obecnej pracy z dnia na dzień. Przygotuj się jak najlepiej potrafisz do zmiany pracy. Może się okazać, że kursy i szkolenia będą niezbędne, a na to potrzeba czasu.
Dzięki przebranżowaniu się znowu zaczniesz planować swoją karierę zawodową i nie będziesz zazdrościć innym, że są zadowoleni ze swojej pracy. W końcu będziesz realizować swoje pasje, wykorzystywać swój talent i predyspozycje zawodowe do codziennych obowiązków.
Nie wiesz co powinieneś robić?
Czujesz, że Twoja obecna praca nie sprawia Ci satysfakcji, ale nie wiesz na jakim stanowisku najlepiej się sprawdzisz? W takiej sytuacji, powinieneś umówić się z doradcą zawodowym, który pomoże Ci określić najlepszą ścieżkę dla Ciebie. Nie trać czasu na zastanawianie się czy warto, bo nie pożałujesz. Pamiętaj o tym, że w pracy spędzasz większość życia. Zacznij wykorzystywać ten czas na to, co naprawdę lubisz.
Miłego dnia,
Marta