Praca dla miłośników zwierząt

 

Jeżeli uwielbiasz zwierzęta i marzysz o pracy, która pozwoli Ci spędzać czas wśród zwierzaków, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Istnieje wiele zawodów, dzięki którym możesz połączyć pracę z pasją. Praca ze zwierzętami to nie tylko satysfakcja, ale również możliwość pomagania innym. Przygotowałam  26 zawodów, które będą idealną pracą dla miłośników zwierząt.

 

Przy każdym zawodzie znajdziesz krótki opis. Nie decyduj na jego podstawie o wyborze zawodu dla Ciebie, ponieważ w tym wpisie skupiłam się na ogólnych informacjach. Jeżeli zainteresuje Cię któraś praca, dowiedz się więcej na jej temat. Chętnie omówię z Tobą wszystkie „za” i „przeciw” w odniesieniu do Twojej indywidualnej sytuacji.

 

Praca ze zwierzętami

 

 1. Weterynarz, to praca polegająca na diagnozowaniu i leczeniu chorób zwierząt. Doradzają oni właścicielom zwierząt w kwestiach dotyczących zdrowia, pielęgnacji czy żywienia pupili. Weterynarze nie zajmują się tylko zwierzętami takimi jak psy i koty. Są tacy weterynarze, którzy specjalizują się w większych zwierzętach hodowlanych np. krowy bądź konie. W tym zawodzie potrzebna jest duża wiedza medyczna i empatia wobec zwierząt.
 2. Behawiorysta, to osoba, która wykonuję pracę polegającą na analizowaniu i wdrażaniu rozwiązań dotyczących zachowań zwierząt. Ocenia on przyczyny różnych zachowań zwierząt np. lęk czy agresja, a następnie wraz z właścicielem zwierzęcia opracowuje plan mający za zadanie poprawę zachowań/relacji między zwierzęciem a właścicielem. Ta praca ze zwierzętami wymaga ogromnej wiedzy z zakresy zachowań zwierząt, cierpliwości i empatii.
 3. Pracownik w sklepie zoologicznym, to osoba, która pomoga właścicielom zwierząt w zakresie wyboru odpowiednich produktów i opieki nad zwierzętami. Zajmuje się sprzedażą artykułów zoologicznych np. karmy, zabawki, artykuły pielęgnacyjne, transportery itd. W sklepach zoologicznych można spotkać również małe zwierzątka jak chomiki, świnki morskie czy ryby. Takimi zwierzątkami opiekują się również pracownicy sklepu zoologicznego.
 4. Pracownik ZOO, czyli osoba, która opiekuje się zwierzętami w ogrodzie zoologicznym. Taki pracownik przygotowuje i podaje jedzenie, monitoruje stan zdrowia i samopoczucie zwierząt. Dba również o utrzymanie czystości przestrzeni, na której są zwierzęta. Zdarza się, że tacy pracownicy angażują się również w rozmowy z odwiedzającymi i udzielają informacji nt. zwierząt w ZOO, dlatego ich wiedza o gatunkach zwierząt powinna być dobrze rozwinięta.

Jakie jeszcze są zawody ze zwierzętami?

 

 1. Groomer – to osoba pielęgnująca sierść zwierząt domowych (głównie psów i kotów). W swojej pracy groomer zajmuje się myciem, strzyżeniem czy czesaniem sierści. Może również wykonywać inne zabiegi pielęgnacyjne jak np. obcinanie pazurów, mycie zębów, czyszczenie uszu i oczu a także masaż relaksacyjnych i kąpiele antyalergiczne. To odpowiednia praca dla osób, które lubią dbać o estetyczny wygląd zwierząt. Na pewno przyda się cierpliwość, empatia i umiejętności manualne.
 2. Instruktor jazdy konnej naucza jazdy konnej osoby w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania. Taka osoba prowadzi zajęcia praktyczne, uczy umiejętności i zachowania przy koniach. Instruktor ma za zadanie również dbać o bezpieczeństwo jeźdźców i koni.
 3. Petsitter – to osoba, która opiekuje się zwierzętami domowymi pod nieobecność ich właściciela. Taka osoba karmi zwierzęta, wyprowadza je na spacer, bawi się z nimi czyli dba o ich dobre samopoczucie
 4. Zoofizjoterapeuta zajmuje się rehabilitacją i leczeniem zwierząt poprzez różne techniki fizjoterapeutyczne. Wykonuje on masaże i ćwiczenia, aby poprawić mobilność i wspomóc powrót zwierzęcia do zdrowia po urazach czy operacjach. Taka osoba współpracuje z weterynarzami, właścicielami zwierząt i opracowuje indywidualne plany działania. Do tej pracy potrzebna jest duża wiedza z zakresu anatomii i fizjologii zwierząt.

 

Gdzie szukać pracy ze zwierzętami

 

 1. Hotel dla psów – to miejsce, gdzie zapewnia się opiekę dla psów pod nieobecność właścicieli. Pracownicy hotelu karmią psy, zapewniają im również spacery i zabawę. Muszą też dbać o czystość w pomieszczeniach dla zwierząt oraz monitorować ich zachowanie i zdrowie.
 2. Farma z alpakami/zwierzętami gospodarskimi – praca w takim miejscu polega na codziennej opiece nad zwierzętami żyjącymi na farmie. Pracownik karmi zwierzęta, dba o ich czystość i przeprowadza zabiegi pielęgnacyjne. Dodatkowo zajmuje się oprowadzaniem turystów, edukacją ich nt. zwierząt z farmy. Praca wymaga empatii, znajomości potrzeb alpak i innych zwierząt gospodarskich oraz komunikatywności w stosunku do odwiedzających.
 3. Pracownik w schronisku dla zwierząt wykonuje pracę polegającą na opiece nad bezdomnymi zwierzętami. Opieka nad takimi zwierzętami wiąże się z karmieniem, czyszczeniem boksów, monitorowaniem stanu zdrowia i samopoczucia. Pracownicy w schronisku zajmują się również adopcją zwierząt czyli udzielają informacji o wybranym czworonogu potencjalnym opiekunom i pomagają w całym procesie adopcyjnym. To praca dla osób empatycznych, wyczulonych na krzywdę zwierząt i cierpliwych.
 4. Stadnina koni – to miejsce, gdzie pracownicy opiekują się końmi, czyli karmią, poją, pielęgnują sierść oraz czyszczą stajnię. Pracownicy monitorują zdrowie zwierząt, współpracują z weterynarzami i kowalami.

A może taka praca ze zwierzętami będzie idealna dla Ciebie?

 

 1. Ornitolog bada ptaki i ich zachowania. Powadzi on obserwację w terenie, zbiera dane, wykonuje analizy i dokumentuje swoje odkrycia. Ornitolog musi mieć dużą wiedzę z zakresu biologii, umiejętności prowadzenia badań terenowych i analitycznego myślenia.
 2. Baca – zawód, który można wykonywać na Podhalu. Praca bacy polega na wypasaniu owiec i na codziennej opiece nad tymi zwierzętami. Baca może również zajmować się produkowaniem oscypków czy wyrobów po strzyżeniu owiec.
 3. Pszczelarz hoduje pszczoły i zarządza ulami w celu produkcji miodu. Taka osoba dba o zdrowie pszczół, sprawdza ich aktywność, kontroluje jakość produktu. Zajmuje się również zbieraniem miodu i przygotowaniem go do sprzedaży. To osoba, która doskonale zna się na miodzie i jego właściwościach. W tej pracy należy być szczególnie ostrożnym i mieć dużą wiedzę o gatunkach pszczół oraz o tym co może im zagrażać.
 4. Leśniczy w odniesieniu do zwierząt zajmuje się ochroną naturalnych środowisk zwierząt. Może monitorować liczebność i stan zdrowia zwierząt. Jest osobą, która dba o zapewnienie odpowiednich warunków życia dla dzikich zwierząt. Taka praca wymaga wiedzy nie tylko o drzewach, ale również o zwierzętach leśnych. Leśniczy musi być również dobrym obserwatorem.

Praca dla osób, które chcą pracować ze zwierzętami

 

 1. Specjalista żywienia zwierząt opracowuje i dostosowuje diety dla różnych gatunktów zwierząt, żeby zapewnić im odpowiednią kondycję zdrowotną. Taka osoba analizuje potrzeby żywieniowe i tworzy plany. Doradza również opiekunom zwierząt w doborze suplementów diety. Ta praca wymaga wiedzy z zakresu dietetyki, fizjologii zwierząt oraz umiejętności analizy składu produktów żywieniowych.
 2. Producent sprzętu i akcesoriów dla zwierząt – to osoba zajmująca się projektowaniem, tworzeniem i dystrybuują produktów przeznaczonych dla zwierząt domowych i hodowlanych. Mogą być to np. zabawki, smycze, obroże, legowiska czy klatki. Taka osoba musi zadbać o bezpieczeństwo produktu. Producentem sprzętu i akcesoriów dla zwierząt może zostać osoba posiadającą jednoosobową działalność gospodarczą i specjalizująca się w produkowaniu konkretnego asortymentu. Praca wymaga znajomości potrzeb zwierząt, wiedzy technicznej i umiejętności kreatywnych.
 3. Herpetolog zajmuje się badaniem gadów i płazów. Poza badaniami herpetolodzy zajmują się edukacją publiczną, ochroną środowiska i gatunków zagrożonych. Takie osoby mogą wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie np. ekologia, ewolucja czy ochrona gatunków. Do tej pracy z pewnością przyda się duża wiedza biologiczna.

Praca związana ze zwierzętami

 

 1. Kynoterapeuta zajmuje się prowadzeniem terapii z udziałem psów. Dzięki temu wspiera osoby z różnymi problemami zdrowotnymi, psychicznymi i emocjonalnymi. Terapeuta dobiera odpowiedniego psa do potrzeb swojego pacjenta i wspólnie realizują sesje terapeutyczne. Praca wymaga dużej wiedzy psychologicznej, pedagogicznej oraz wiedzy zachowań zwierząt. Kynoterapeuta dba również o samopoczucie psów biorących udział w sesjach terapeutycznych.
 2. Hodowca zwierząt – to osoba zajmująca się opieką nad zwierzętami i rozmnażaniem ich. Hodowca karmi, dba o czystość i dobre samopoczucie zwierząt. Monitoruje rozwój i zdrowie, a także prowadzi dokumentację hodowlaną. Taka osoba szuka zwierzakom nowych właścicieli, którzy odpowiednio zajmą się czworonogiem. Może również uczestniczyć w wystawach zwierząt.
 3. Farmaceuta weterynarii opracowuje, produkuje, dystrybuuje i doradza w zakresie stosowania leków i suplementów przez zwierzęta. Dba o bezpieczeństwo i jakość wytwarzanych produktów farmaceutycznych. Do tej pracy potrzebna jest wiedza z zakresu farmakologii, weterynarii i regulacji prawnych dot. leków dla zwierząt.
 4. Przewodnik turystyczny po rezerwatach przyrody zajmuje się oprowadzaniem grup turystów po rezerwatach edukując ich np. o lokalnych gatunkach zwierząt. Przewodnik opowiada o różnych gatunkach zamieszkujących rezerwat i ich zachowaniach. Dba również o to, aby turyści przestrzegali zasad ochrony przyrody i nie zakłócali spokoju zwierząt. Do tej pracy potrzebna jest wiedza przyrodnicza i umiejętności komunikacyjne.

Znajdź pracę ze zwierzętami

 

 1. Pracownik akwarystyczny opiekuje się akwarium i jego mieszkańcami. Do jego obowiązków należy karmienie ryb, utrzymywanie czystości akwarium oraz monitorowanie różnych parametrów jak temperatura wody czy światło. To idealna praca dla miłośników zwierząt, którzy znają się na rybkach i potrafią doradzać w kwestiach związanych z zakładaniem i utrzymywaniem akwariów.
 2. Fotograf zwierząt to osoba zajmująca się profesjonalną fotografią zwierząt. Pracuje w różnych środowiskach np. studia fotograficzne, domy klientów, rezerwaty przyrody i naturalne siedliska. To idealna praca dla miłośników zwierząt i fotografii, by uchwycić naturalne piękno i charakter zwierząt.

 

Praca ze zwierzętami, czy znalazłeś idealny zawód?

 

Praca dla miłośników zwierząt to doskonała opcja dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez zwierzaków. Niezależnie od tego, czy interesujesz się pielęgnacją zwierząt, behawioryzmem czy badaniem konkretnych gatunków, w tej branży jest tyle różnorodnych stanowisk, że bez problemu znajdziesz coś dla siebie.  Najważniejsza jest satysfakcja z wykonywanej pracy.

Lista była dość długa, mam nadzieję, że coś wpadło Ci w oko. A jeżeli dalej zastanawiasz się jaka praca będzie dla Ciebie najlepsza i nie możesz się zdecydować, to napisz do mnie, umówimy się na konsultację i pogadamy o najlepszym rozwiązaniu dla Ciebie 😊

Więcej o zawodach i karierze dowiesz się z mojego Instagrama 🙂

Miłego dnia!
Marta

Zostaw swój komentarz