Mowa ciała na rozmowie o pracę jest bardzo ważna, zwraca na nią uwagę coraz więcej rekruterów. Osoba, z którą masz spotkanie bierze pod uwagę nie tylko to co mówisz, ale też to co robisz. Dlaczego mowa ciała jest taka ważna? Komunikacja niewerbalna może zmienić całkowicie odbiór Twojej osoby przez potencjalnego pracodawcę. Jeżeli mowa ciała nie będzie zgrywać się z tym co mówisz, może on uważać Cię za kłamcę. Zacznij zwracać uwagę na to co robisz, jak siadasz, w jaki sposób mówisz. Kilka prostych rad może pomóc Ci w lepszym odbiorze Twojej osoby przez rekrutera. W naszym społeczeństwie wciąż wiele osób uważa, że komunikacja niewerbalna nie ma znaczenia, ale zastanów się… co Ty myślisz o osobie, która nie patrzy Ci w oczy i mówi bardzo cicho? Albo jak odbierasz osobę, która niepewnie podaje rękę na przywitanie. Mowa ciała ma znaczenie, warto zacząć nad nią pracować nie tylko dla lepszego odbioru podczas spotkania w sprawie pracy. Warto pracować nad mową ciała przede wszystkim dla siebie, żeby na co dzień być postrzeganym tak, jak sam o sobie myślisz.

Co może wpłynąć na Twój odbiór przez inne osoby?

Moc jest w Twoich rękach

Poczekaj aż osoba, która Cię zaprosiła pierwsza wyciągnie rękę na przywitanie. Podając swoją dłoń pamiętaj, żeby Twój uścisk nie był tzw. śniętą rybą, ani żeby nie był za mocy. Uścisk Twojej dłoni powinien być pewny. Jeśli masz problem z nadmiernym poceniem rąk, miej przy sobie chusteczki, których będziesz mógł użyć przed spotkaniem. Jeżeli Twój uścisk dłoni do tej pory był delikatny, Twoja ręka opadała bezwładnie, popracuj nad tym. Przez taki uścisk możesz być odbierany jako osoba o słabym charakterze i bez pewności siebie. Jeśli natomiast twarz Twojego rozmówcy wykrzywia się z bólu w momencie kiedy podajecie sobie dłonie, świadczy to o tym, że ściskasz za mocno. Zwróć uwagę, żeby witać się nieco łagodniej.

Kontakt wzrokowy

Podczas rozmowy w sprawie pracy, staraj się patrzeć rekruterowi w oczy. Odpowiadając na jego pytania, staraj się nie odwracać od niego wzroku, by nie być odebranym jako osoba mało pewna siebie. Nie wpatruj się też przez całe spotkanie w osobę, z którą rozmawiasz. Kontroluj swój wzrok, tak żeby przez większość czasu nie mówić do swoich butów lub do okna, ponieważ wtedy Twoje zachowanie może zostać odczytane jako ignorancja. Jeżeli w spotkaniu bierze udział więcej niż jedna osoba, staraj się patrzeć na każdą z nich.

Sposób mówienia

Bądź odbierany jako pewny siebie kandydat. Kontroluj swój głos. Zwracaj uwagę na barwę, wysokość, szybkość mówienia i głośność. Jeżeli Twój głos będzie brzmieć naturalnie, będziesz zdecydowanie lepiej oceniony przez rekrutera niż wtedy, kiedy Twój głos będzie drżał, a Ty będziesz mówić bardzo cicho. Walcz ze swoim stresem, bo będzie on w Twoim głosie wyczuwalny. Przed rozmową weź kilka głębokich wdechów i pomyśl o czymś przyjemnym. Staraj się, nie mówić za wolno, ponieważ odbiorca przestanie Cię słuchać, z kolei zbyt szybkie mówienie może spowodować to, że rekruter Cię nie zrozumie.

Postawa

Przyjęcie odpowiedniej pozycji, która będzie komunikować rekruterowi, że jesteś szczerzy i otwarty jest trudna do osiągnięcia, jeżeli jej nie ćwiczysz. Zwróć uwagę na to jak siedzisz. Zapisz sobie jakie błędy najczęściej popełniasz. Może przyjmujesz pozycję zamkniętą, czyli krzyżujesz ręce i nogi, być może masz tendencję do garbienia się, a może odruchowo siadasz na baczność. Postaraj się przyjmować pozycję otwartą. Ustaw sobie przypomnienie w telefonie co 2-3 godziny, żeby korygować swoją postawę w codziennym życiu.

Trzymaj dystans

Nikt nie lubi, jeżeli ktoś znajduje się zbyt blisko i narusza naszą strefę komfortu. Tym bardziej pilnuj, żeby na rozmowie o pracę nie być za blisko rekrutera, bo może to wprowadzić niechciane napięcie. Przyjęte jest, że odległość społeczna, a więc taka, w której czujemy się komfortowo wynosi od 120 do 350 cm. Odległość poniżej tych wartości jest odbierana jako przestrzeń intymna, dlatego staraj się trzymać odpowiedni odstęp. Trzymaj odpowiednią odległość, dzięki temu Twój rozmówca będzie czuć się komfortowo, a rozmowa będzie przebiegać swobodnie.

Mowa ciała na rozmowie o pracę jest niezwykle ważna. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że może to nie mieć wpływu na przebieg rekrutacji, lepiej przygotuj się do tego, że Twoja komunikacja niewerbalna będzie oceniana.

A Ty na co najczęściej zwracasz uwagę u innych osób? Podziel się swoją opinią w komentarzu lub napisz do mnie wiadomość.

Miłego dnia,
Marta

Zostaw swój komentarz