Jak wybrać zawód dla siebie?

Zdarza się, że zadajesz sobie pytania jaki zawód byłby dla Ciebie najlepszy? Analizujesz różne stanowiska i obowiązki, ale nie wiesz kim faktycznie chcesz być w przyszłości? Marzą Ci się wysokie zarobki, ciekawe wyzwania z zachowaniem work-life balance? Jak wybrać zawód dla siebie, który da Ci satysfakcję? Każdy z nas chciałby robić to co lubi, wykorzystywać swoje talenty i umiejętności, żeby nie męczyć się przez 8 godzin dziennie przez kilkadziesiąt lat. Co zrobić, żeby faktycznie pracować z przyjemnością?

Nie wiem co chcę robić w przyszłości!

Właśnie kończysz szkołę średnią bądź studia i za chwilę wkraczasz na rynek pracy? Powiem Ci co zrobić, żeby odkryć najlepszą ścieżkę dla siebie. Przede wszystkim nie kieruj się zarobkami w konkretnych branżach. Oczywiście pieniądze są bardzo ważne, ale to nie może być główny czynnik, który zadecyduje o Twoim wyborze zawodu. W każdej branży da się zarobić i mało i dużo.

To na czym powinieneś się głównie skupić, to na tym jaki Ty jesteś, co umiesz, co lubisz i jakie masz wartości.

Zawód dopasowany do osobowości

Każdy z nas jest inny, ma inną osobowość, co innego lubi i w czymś innym jest dobry. Według Hipokratesa wyróżniamy 4 typy osobowości. Sprawdź, który opis pasuje do Ciebie najbardziej:

  • sangwinik (optymista) – żyje chwilą, świetnie odnajduje się w towarzystwie. Przejmuje inicjatywę, zaraża dobrym nastrojem, nie ma problemu z nawiązaniem nowych znajomości. Lubi robić wiele rzeczy na raz, ale nie zawsze udaje się wszystko ukończyć z sukcesem. Rzadko dostrzega swoje słabe strony, bywa łatwowierny jest życiowym optymistą. Przykłady idealnej pracy dla sangwinika to: przedstawiciel handlowy, trener personalny, coach, nauczyciel, dziennikarz, stewardessa.
  • melancholik (myśliciel) – perfekcjonista w każdym calu. Świetnie czuje się spędzając czas sam ze sobą. Nie potrzebuje towarzystwa, żeby dobrze się bawić. Analityczny umysł, mnóstwo pomysłów, empatia i wrażliwość, to cechy melancholika. Jest dobrym słuchaczem i wiernym przyjacielem, często za bardzo bierze wszystko do siebie. Przykłady idealnej pracy dla melancholika to: księgowy, farmaceuta, pracownik administracji, notariusz.
  • choleryk (impulsywny) – urodzony przywódca. Posiada mnóstwo energii, nie znosi sprzeciwu, uwielbia działać i mieć wszystko pod kontrolą. Jet pracoholikiem. Zawsze przekonany o swojej racji, niezależny i samowystarczalny. Raczej wzbudza zaufanie u innych. Posiada wysoko rozwinięte umiejętności organizacyjne. Przykłady idealnej pracy dla choleryka to: przedsiębiorca, prawnik, dyrektor zarządzający, reżyser.
  • flegmatyk (powolny) – opanowany z poczuciem humoru. Jest obserwatorem, powściągliwy w wyrażaniu swojej opinii. Życzliwy, cierpliwy i chętny do pomocy. Sprawia wrażenie osoby leniwej, nie lubi zmian. Lubi działać według ustalonych procedur, ceni sobie precyzję i jasne zasady. Ma wielu przyjaciół. Przykłady idealnej pracy dla flegmatyka: psycholog, pisarz, pracownik administracji, socjolog.

Jakim typem osobowości jesteś Ty?

Odpowiedź sobie na pytania

Samo określenie Twojej osobowości nie wystarczy, żeby wybrać idealną pracę. W kolejnym kroku odpowiedz na poniższe pytania:

Jaki jestem? (spokojny, dokładny, towarzyski, pełen energii, odważny)

Co lubię robić?

Co umiem robić?

O czym najczęściej szukam informacji?

Czy lubię się wyróżniać?

Jakie mam atuty?

Czy wolę kreatywne zadania czy takie, które wymagają szczegółowych analiz?

Jestem humanistą czy mam ścisły umysł?

Czy lubię pracować z ludźmi czy lepiej czuję się sam?

Jakie zajęcia w szkole/na studiach najbardziej w mi się podobały?

Czy moje studia były interesujące? Jeżeli nie, to na jakie byś się teraz zdecydował? Dlaczego?

Wolę pracować w dzień czy w nocy?

Jakie mam marzenia?

Co jest dla mnie ważne w pracy?

Gdy wyobrażam sobie siebie za 10 lat w pracy, to co widzę?

Czy praca kogoś z rodziny/znajomych szczególnie mi się podoba?

Zawsze zastanawiałem się jak pracowałoby się jako…

Jaki masz styl życia? (spędzasz większość czasu w domu czy raczej w podróży?)

Co byś chciał w życiu osiągnąć?

 

Powinien Ci się zacząć wyłaniać obraz tego co chciałbyś robić, zgodnie z Twoimi umiejętnościami i wartościami. Masz to?

Czy warto korzystać z testów zawodowych w Internecie?

W Internecie znajdziesz wiele dostępnych bezpłatnych testów zawodowych. Czy są one wartościowe? Na to pytanie powinieneś odpowiedzieć sobie sam. Pamiętaj też, że nie każdy płatny test da Ci te informacje, na jakich Ci zależy. Możesz je wykonać i sprawdzić co Ci wyjdzie, ale do wyników powinieneś podejść z dystansem. Lepszym wyborem będzie rozmowa do doradcą zawodowym, który pomoże Ci odkryć Twoje naturalne predyspozycje i talenty. Doradcy korzystają z testów, które nie są dostępne dla każdego i tylko przeszkolona osoba stanie opracować wyniki. Skorzystanie z usług doradcy zawodowego powinno być następnym krokiem do określenia tego, w jakim zawodzie będziesz czuć się najlepiej.

Skończyłem studia i co dalej?

Wiele osób idzie na studia, bo chce mieć wyższe wykształcenie. Wydaje im się, że kierunek, który wybrali będzie ciekawy, a okazuje się, że stracili kilka lat i wcale nie chcą pracować w zawodzie. W obecnych czasach to nie problem, żeby dostać pracę w innej branży niż masz skończone studia, więc nie zniechęcaj się. Niewiele osób po ukończeniu szkoły średniej wie jak wybrać zawód dla siebie, na to pytanie zazwyczaj przychodzi czas pod koniec studiów. Po studiach też przychodzi czas na praktykę – wszystkiego możesz się nauczyć.

Jeżeli już określiłeś co chciałbyś robić, możesz zapisać się na szkolenia lub kursy z danej dziedziny. Nie zawsze musisz skończyć 5-letnie studia, czasem wystarczy ukończyć odpowiedni kurs, żeby zdobyć pracę w wybranym zawodzie.

Zrób plan działania

Wybierz zawód, który jest zgodny z Twoimi predyspozycjami, dzięki temu nie dopadnie Cię wypalenie zawodowe, a Twoja praca będzie zawsze sprawiać Ci przyjemność. Chcesz podróżować i mieszkać w różnych miejscach na ziemi? Znajdź pracę, która Ci na to pozwoli. Chcesz pracować z domu? Jest mnóstwo takich ofert na rynku. Zależy Ci na sztywnych godzinach pracy? Bez problemu znajdziesz też taką pracę.

Wejdź na różne portale pracy, przejrzyj zamieszczone ogłoszenia i zapisz te, które były dla Ciebie szczególnie ciekawe. Czy branże/obowiązki/stanowiska pokrywają się? Czyżbyś już wiedział, co chcesz robić i nie będziesz się dłużej zastanawiać jak wybrać zawód dla siebie?

Stwórz swoją listę zawodów, sprawdź jakie są wymagania i co musisz zrobić, żeby wykonywać zawód, który będzie sprawiał Ci przyjemność. Powodzenia!

Chętnie pomogę określić jaki zawód powinieneś wybrać 🙂 Jeżeli potrzebujesz pomocy – daj mi znać!

Miłego dnia,

Marta

Zostaw swój komentarz