Dopasowanie CV do oferty pracy

 

Ponad połowa kandydatów szukając nowego zatrudnienia nie dba o dopasowanie CV do oferty pracy. Kandydaci masowo wysyłają swoje CV na różnorodne oferty pracy, bez zmieniania i dodawania w nim jakichkolwiek informacji.  Uważają, że są idealnymi kandydatami na stanowisko, na które aplikują, ale telefon milczy. Dlaczego tak jest? Dlaczego nie otrzymują żadnych zaproszeń na spotkania? Co zrobić, żeby rekruterzy zainteresowali się Tobą?

 

Po co dopasowywać CV do ogłoszenia?

Przede wszystkim po to, żeby rekruter Cię zauważył i by w jego głowie pojawiła się myśl „MAM IDEALNEGO KANDYDATA!”. Nie bądź przeciętny, bądź najlepszy. Poza tym, dostosowanie CV do oferty pracy świadczy o Twoim profesjonalizmie, motywacji do tej pracy i zaangażowaniu. A takich kandydatów szukają pracodawcy. Zwróć na siebie uwagę i przejmij kontrolę nad swoją karierą. Zacznij dopasowywać CV do oferty, a zobaczysz jak wiele firm skontaktuje się z Tobą, żeby zaprosić Cię na spotkanie rekrutacyjne.

 

Jak przygotować dopasowane CV do oferty pracy?

Przede wszystkim przestań wysyłać jedno, uniwersalne CV, które masz od wielu lat. Dopasowując CV do konkretnej oferty pracy masz o wiele większe szanse na powodzenie i na zaproszenie Cię na rozmowę w sprawie pracy. Masz już swoje ogólne CV? Świetnie! Teraz należy je dopasować do informacji, które widzisz w ogłoszeniu. Przeanalizuj to, co napisał pracodawca. Sprawdź jakie są wymagania i czym będziesz się zajmować, jeżeli otrzymasz tę ofertę pracy. Spełniasz wszystkie bądź większość oczekiwań z ogłoszenia? Porównaj swoje CV z tym co przeczytałeś, sprawdź czego brakuje i dopisz to.

Pamiętaj o dopasowaniu profilu zawodowego do oferty pracy. On nie może być zbyt ogólny, musisz napisać konkrety. Napisz DLACZEGO to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem bazując na konkretnych danych.

Dopasuj też swoje umiejętności. Jeżeli widzisz w „Wymaganiach pracodawcy”, że spełniasz konkretne warunki, a nie ma tych informacji w Twoim CV, musisz szybko to zmienić. Bez dostosowania tych informacji Twoje szanse maleją.

 

Dopasowanie CV do ogłoszenia, co jeszcze?

Przeanalizuj swoje doświadczenie zawodowe. Jeżeli masz wypunktowanych po kilkanaście obowiązków na każdym stanowisku, to postaraj się usunąć te, które z punktu widzenia rekrutacji nie mają żadnego znaczenia. Dzięki ograniczeniu ilości informacji Twoje CV będzie bardziej przejrzyste i czytelniejsze.

 

Słowa kluczowe CV

Podkreśl słowa kluczowe! Pokaż pracodawcy te informacje, których szuka. Pamiętaj, że rekruterzy poświęcają kilka/kilkanaście sekund na każde CV, dlatego ułatw mu zadanie i pogrub słowa kluczowe, żeby od razu rzucały się w oczy. Z wyboldowaniem słów kluczowych łatwo przesadzić, dlatego nie pogrubiaj wszystkiego, żeby informacje nie zlały się ze sobą.

 

Czy warto dostosować CV do ogłoszenia?

Oczywiście! Nie zajmuje to tak dużo czasu jak mogłoby się wydawać. Pisanie nowego CV od początku za każdym razem nie ma sensu, po prostu zmień kilka informacji, które z punktu widzenia stanowiska i rekrutacji będą bardziej korzystne. Nie ma sensu wpisywać, że w 2015 roku ukończyłeś kurs barmański, jeżeli teraz szukasz pracy na stanowisku doradcy klienta w banku. Tę informację lepiej usunąć, bo w CV często mniej znaczy więcej.

Każdy z nas kupuje dopasowane rzeczy do nas – ubrania, buty, samochody… tak samo jest z rekruterem, on też szuka tej najbardziej dopasowanej osoby do organizacji.

 

CV to Twój pierwszy kontakt z pracodawcą. Jeżeli nie przyciągniesz jego uwagi, to Twoja aplikacja zostanie od razu odrzucona. Szukanie pracy wcale nie musi trwać miesiącami, wystarczy dobre CV i odpowiednie przygotowanie do rozmowy o pracę.

Jeżeli nie wiesz jak napisać swoje CV, napisz do mnie – pomogę. Dostosujemy CV do oferty pracy, na którą chcesz aplikować – tutaj sprawdzisz szczegóły.

 

Miłego dnia,
Marta

Zostaw swój komentarz