Dane osobowe w CV

Tworzenie CV zawsze zaczyna się od tego samego – napisania danych osobowych. Czym są dane osobowe w CV i co należy w nich wpisać, żeby na starcie nie zostać odrzuconym przez potencjalnego pracodawcę? Czy im więcej się tam napisze tym lepiej, czy bardziej sprawdza się reguła mniej znaczy więcej?

Tworzenie CV to często czasochłonny proces. Zebranie wszystkich potrzebnych informacji na swój temat, przygotowanie profilu zawodowego, opis doświadczeń, przypomnienie sobie roku ukończenia szkoły, wybór umiejętności i zainteresowań – to często wiąże się z tym, że po otwarciu Worda masz już dość. Jest jednak jeden element, który możesz napisać szybko i przejść do kolejnych sekcji w CV. Ten element to dane osobowe. Czy wiesz co tu należy wpisać? Co jest najważniejsze dla rekrutera na tym etapie rekrutacji?

Jakie dane osobowe zamieścić w CV?

Dane osobowe, które są najważniejsze w CV to:

 1. Imię i nazwisko
 2. Numer telefonu
 3. Adres e-mail

Nic więcej. Na tym etapie nie podawaj innych informacji, bo nie ma takiej potrzeby. Najważniejsze, żeby rekruter wiedział do kogo dzwoni, pod jaki numer ma zadzwonić i na jakiego maila wysłać potwierdzenie zaproszenia na spotkanie.

Opcjonalnym elementem jest miejsce, a właściwie miejscowość zamieszkania – z perspektywy rekrutacji nie jest istotne to gdzie mieszkasz. Jednak jeżeli piszesz w doświadczeniu zawodowym, że pracowałeś w firmie XYZ w Warszawie, a aplikujesz na ofertę pracy w Krakowie, to warto napisać, że przeprowadzasz się do Krakowa. Natomiast to gdzie konkretnie mieszkasz nie interesuje rekrutera. Jeżeli aplikujesz na konkretne ogłoszenie, to na pewno sprawdziłeś w jakiej miejscowości jest praca. Faktycznie kilka/kilkanaście lat temu adres zamieszkania był istotnym elementem w CV. Dlaczego? Bardzo często kandydaci otrzymywali zaproszenie na spotkanie, które było wysyłane pocztą. W dzisiejszych czasach już nikt tego nie robi.

Dane osobowe w CV – tych błędów unikaj.

W swoim CV nie zamieszczaj daty urodzenia. Twój wiek to nie jest informacja, której potrzebuje pracodawca przed zatrudnieniem. Jeżeli jednak bardzo będzie chciał wiedzieć w jakim wieku jesteś, to może to zrobić, patrząc na daty zakończenia Twojej edukacji czy daty rozpoczęcia kariery zawodowej.

Czego jeszcze nie zamieszczać w CV?

 • Konkretny adres zamieszkania
 • Stan cywilny
 • Numer PESEL
 • Numer dowodu osobistego
 • Przekonania religijne
 • Orientacja seksualna
 • Ilość dzieci
 • Stosunek do służby wojskowej

Tak, te wszystkie informacje widziałam w CV, a nie mają żadnego znaczenia z punktu widzenia rekrutacji. Większość z nich będziesz musiał podać pracodawcy, ale tylko wtedy, kiedy otrzymasz ofertę pracy.

Pracodawca może przetwarzać w procesie rekrutacji tylko te dane, które są niezbędne do prowadzenia właśnie do tego procesu. Każda dodatkowa (zbędna) informacja może skutkować tym, że Twoja kandydatura nie brana pod uwagę.

Czy na pewno nic więcej nie mogę dodać w danych osobowych?

Dane osobowe w CV to miejsce, gdzie nie powinno zamieszczać się mnóstwa informacji. Jest jednak jeszcze coś, co możesz tam zamieścić.

W danych osobowych możesz zamieścić np. link do swojego profilu na LinkedIn, albo do swojej strony internetowej/do swojego portfolio – jeżeli oczywiście masz. Pamiętaj, że podając link do jakiejś strony, informacje na niej muszą być aktualne.

Czy to wszystko?

I na koniec… dane osobowe powinny być zamieszczone w widocznym miejscu – tak, żeby rekruter, który chce się z Tobą skontaktować, w łatwy sposób znalazł Twój numer telefonu. Nie ukrywaj tych informacji na samym końcu dokumentu. Napisz je na samej górze w widocznym miejscu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu się do szukania pracy np. napisanie CV bądź przygotowanie się do rozmowy o pracę – daj mi znać 😉

Jeżeli chcesz pozostać ze mną w kontakcie – polub mój profil na FB – kliknij tutaj 🙂

Miłego dnia,

Marta

 

Zostaw swój komentarz